Amsterdam'da Yüzlerce İklim Aktivisti A10 Otoyolunu Kapattı

Extinction Rebellion'dan yasaklı bir gösteri için toplanan yüzlerce iklim aktivisti, Amsterdam'daki A10 otoyolunu trafiğe kapattı...


  • Kayıt: 24.02.2024 11:55:47 Güncelleme: 24.02.2024 13:25:32

Amsterdam'da Yüzlerce İklim Aktivisti A10 Otoyolunu Kapattı

Extinction Rebellion'dan yasaklı bir gösteri için toplanan yüzlerce iklim aktivisti, Amsterdam'daki A10 otoyolunu trafiğe kapattı. İklim eylem grubu, ING'nin fosil endüstrisine yaptığı yatırımları protesto etmek amacıyla yolu kapattı. Bu gösteri, Amsterdam Belediye Başkanı Femke Halsema tarafından yasaklanmıştı.

17 Aktivist Gözaltına Alındı

Polis, X'te yaptığı açıklamada eylemcilerin "Diğer trafik kullanıcıları ve kendileri için tehlike oluşturduğunu" belirtti. 17 aktivist gözaltına alındı.

Amsterdam'da İklim Aktivistleri İkinci Kez A10 Otoyolunu Kapattı

İklim aktivistleri, A10 otoyolunu ikinci kez trafiğe kapattı. Gösteri, Amsterdam Belediye Başkanı Femke Halsema tarafından yasaklanmıştı.

Protestocuların birçoğu, yola çıkmadan önce otoyol boyunca durarak gösteriye hazırlandı. Bazıları bayraklar, pankartlar ve müzik aletleri taşıyarak otoyol üzerinde oturdu. XR sözcüsüne göre, gösteri öncesinde aktivistler kendi araçlarıyla otoyolu kapatmıştı.

Sekiz iklim aktivisti ise A10 otoyolu boyunca bisiklet sürerek gösteriye katıldı. Daha sonra bisikletlerini yola yerleştirerek bir bariyer oluşturdular ve otoyolda gösteri yapan diğer aktivistlere bir tür engel oluşturdular. İki aktivist ise kendilerini bisikletlere zincirleyerek protestoya katıldı.

Amsterdam/Furkan TURGUT