Hollanda ve Batı Nil Virüsü


  • Kayıt: 15.10.2020 13:35:00 Güncelleme: 15.10.2020 13:35:00

Hollanda ve Batı Nil Virüsü


AD'nin haberine göre Hollanda'da Batı Nil virüsü ile ilk enfeksiyon


Hollanda'da bir adam, muhtemelen Utrecht yakınlarında bir sivrisinek tarafından ısırıldığı için Batı Nil virüsüne yakalandı.

 

Hollanda'da ilk kez bir kişi virüse yakalandı, Ulusal Halk Sağlığı ve Çevre Enstitüsü'nü (RIVM) bildirdi.

 

 

Batı Nil virüsü esas olarak kuşlarda görülür ve sivrisinekler tarafından bulaşır.  İnsanlar enfekte olduğunda, genellikle hastalanmazlar.  Yaklaşık yüzde 80'inin hiç şikayeti yoktur, yüzde 20'sinde ateş ve grip benzeri şikayetler gibi hafif semptomları olur. İstisnai durumlarda, bir enfeksiyon ciddi nörolojik şikayetlere yol açabilir.  Hastaların küçük bir kısmı ölebilir.  İnsanlar virüsü başka insanlara veya hayvanlara bulaştıramaz.

 

Batı Nil virüsü bir süredir Güneydoğu Avrupa ve Akdeniz çevresinde dolaşıyor.  Son yıllarda Avrupa'nın diğer bölgelerinde de su yüzüne çıktı.  Bu nedenle RIVM, Hollanda'da bir kişinin enfekte olacağını zaten hesaba katmış.

 

RIVM, sonbahar ve kış havası nedeniyle yakın gelecekte yeni bir vaka şansının az olduğunu düşünüyor.  Önümüzdeki yıl "sivrisinek mevsimi" başladığında, RIVM "tavsiye ve olası ilave eylemler" yayınlayacak.

 

İlk kez 1937 yılında Uganda'da tanımlanan Batı Nil Virüsü, yıllar içinde dünya geneline yayılmaya devam eden bir arbovirüs enfeksiyonudur. Çoğunlukla Culex türü sivrisineklerin ısırması ile bulaşan hastalık, sıklıkla Haziran ve Eylül ayları arasında yayılır. Hastalığın dünya genelinde hızla yayılmasının sebebi, virüsü taşıyan sivrisineklerin farklı kanatlı hayvan türlerini de sokarak enfekte etmesidir. Uzun mesafeler boyunca uçan enfekte olmuş pek çok kuş türü, hastalığın kıtalar arasında yayılmasında etkin rol oynar. Afrika ve Asya Kıtalarında sıklıkla karşılaşılan Batı Nil Virüsü, son yıllarda Avrupa ve Amerika kıtalarında da görülmeye başlamıştır. Toplum sağlığını etkileyen enfeksiyon, ülkemizde mevsimsel olarak, özellikle kuşların göç yolları üzerinde yer alan bölgelerde görülür. İnsanların yanı sıra pek çok memeli hayvan türüne de kolayca bulaşabilen arbovirüs grubunda yer alan ve nörotropik özelliğe sahip Batı Nil Virüsü, insanların santral sinir sistemini etkileyerek menenjit, ensefalit ve ataksi gibi pek çok nörolojik hastalığa neden olabilir. Yüksek ateş, uyuşma, baş ağrısı, bilinç bulanıklığı, ishal ve gastrointestinal semptomlar gibi pek çok belirtinin eşlik ettiği hastalık, bazı durumlarda ölümcül olabilir. Enfeksiyonun yol açtığı belirtilere geçmeden önce "Batı Nil Virüsü nedir?" sorusunu yanıtlamak gerekir.

 

Ana konağın vahşi kuşlar olduğu Batı Nil Virüsü, sivrisinek sokması ile bulaşan bir tür viral enfeksiyondur. Culex cinsi sivrisineklerin sokması ile insanlara bulaşan hastalık, kişiden kişiye direkt olarak bulaşmaz. Kirli sularda, foseptiklerde üreyen bu türe ait sivrisinekler geceleri kan ile beslenirler. Ülkemizde de var olduğu bilinen Culex türü sivrisineklerin bulaştırdığı virüs özellikle atlar ve insanlar üzerinde etkilidir. Potansiyel olarak insan yaşamını tehdit eden Batı Nil Enfeksiyonu, pek çok nörolojik semptoma yol açar. Tek zincirli bir tür RNA virüsü olan Batı Nil Virüsü, dünya çapında farklı zamanlarda pek çok ülkede ani salgılara yol açmıştır. Dış ortama dayanıklılığı bulunmayan virüsün insana bulaşması ancak sivrisinek ısırığı ile mümkündür. Ancak ender olarak, kan transfüzyonu ve organ nakli ile bulaştığı da görülmüştür. Doğum sırasında ya da emzirme ile anneden bebeğe geçtiği de bilinmektedir. Son konak olan insanlara bulaşan virüsün inkübasyon periyodu ya da farklı bir deyişle kuluçka süresi 2 ila 15 gün kadardır. Pek çok vakada hafif şiddette seyreden Batı Nil Enfeksiyonu, bazı vakalarda asemptomatik seyredebilir yani hiçbir belirti göstermeyebilir. 50 yaş ve üzeri kişilerde hastalığın seyri çok daha hızlı ve etkilidir.