Hollanda-Türkiye İş Gücü Anlaşması'nın 60'ıncı yıl dönümü Amsterdam'da konserle kutlandı

Amsterdam Yunus Emre Enstitüsü tarafından düzenlenen "Klasikten Caza Türk Müziği Motifleri ve Ritimleri" adlı özel konser, Hollanda-Türkiye İş Gücü Anlaşması'nın imzalanmasının 60'ıncı yıl dönümü için düzenlendi...


  • Kayıt: 25.02.2024 11:09:54 Güncelleme: 25.02.2024 11:13:47

Hollanda-Türkiye İş Gücü Anlaşması'nın 60'ıncı yıl dönümü Amsterdam'da konserle kutlandı

Türk ve Hollandalı müzikseverlerin yoğun ilgi gösterdiği konserde, Türkiye'nin Lahey Büyükelçisi Selçuk Ünal, Amsterdam Başkonsolosu Mahmut Burak Ersoy, Almanya'nın Amsterdam Başkonsolosu Frank Urbschat, Türk Hava Yolları Amsterdam Müdürü Şerafettin Ekici ve Hollanda'daki Türk toplumunun yöneticileri gibi birçok önemli isim yer aldı.

Konser öncesinde konuşan Ersoy, Hollanda ve Türkiye arasındaki ilişkilerin önemine vurgu yaparak, "Bu yıl Hollanda-Türkiye dostluk anlaşmasının 100'üncü ve Hollanda-Türkiye İş Gücü Anlaşması'nın 60'ıncı yıl dönümünü kutluyoruz." dedi. Ersoy ayrıca, Türklerin Hollanda'ya sağladığı iş gücü yanında, Türk kültürü, sanatı ve müziğinin de Hollanda toplumuna önemli katkılarda bulunduğunu belirtti.

Konser sonrasında konuşan Büyükelçi Ünal ise ikili ilişkilerin giderek artan önemine dikkat çekerek, Hollanda-Türkiye dostluk anlaşmasının 100'üncü ve Hollanda-Türkiye İş Gücü Anlaşması'nın 60'ıncı yıllarının özel anlamlar taşıdığını ifade etti.

YEE Amsterdam Müdürü Adil Akaltun ise müzik aracılığıyla kültürler arası köprüler kurmayı amaçladıklarını belirterek, "Konserde çalınan besteler, Hollanda'da doğmuş, eğitim almış ve müzik kariyerini burada sürdüren genç Türk müzisyenler tarafından Hollandalılara ve buradaki Türk toplumuna sunulması çok önemlidir." dedi.

Programda klasik eserler ve caz eserleri bulunan iki bölümden oluştu. Türk ve yabancı bestecilerin yanı sıra, Türk müziği konusunda geniş bilgi ve birikime sahip Hollandalı besteci Theo Loevendie'nin yanı sıra Cemal Reşit Rey, Dave Brubeck, Özkan Manav ve Umut Veysel Demirtaş'ın eserleri de yer aldı.

AA