Avrupa Parlamentosu’nda Türklerin Sesi: Ufuk Kâhya


  • Kayıt: 31.05.2024 09:46:10 Güncelleme: 04.06.2024 09:58:18

Avrupa Parlamentosu’nda Türklerin Sesi: Ufuk Kâhya

Röportaj: Ebubekir TURGUT

Avrupa Parlamentosu seçimleri yaklaşıyor ve Türk toplumunun Avrupa’daki sesi olmak için Ufuk Kâhya sahnede. Den Bosch'ta uzun yıllardır siyasetin içinde olan ve sosyal adalet için mücadele eden Kâhya, Avrupa Parlamentosu’na aday. Kâhya, göçmenlerin sorunlarını ve hayallerini Avrupa'ya taşıma konusunda kararlı. 6 Haziran’da yapılacak seçimler öncesinde Kâhya ile siyaset, toplumsal eşitlik ve geleceğe dair hedefleri üzerine samimi bir röportaj gerçekleştirdik.

Hollanda Türklerinin Tercihli Oyuna İhtiyacım Var

Okuyucularımıza kendinizi tanıtır mısınız?

Ufuk Kâhya: Memnuniyetle. İsmim Ufuk Kâhya, 36 yaşındayım ve Den Bosch’ta yaşıyorum. Tilburg üniversitesinde kamu yönetimi okudum.

Dedem Mustafa Kâhya 70’li yıllarda Hollanda’ya işçi olarak gelmiş, ben üçüncü jenerasyonu temsil ediyorum. 

13 yıldır aktif olarak siyasetin içindeyim. Den Bosch belediyesinde8 yıl belediye meclis üyesi ve akabinde 5 yıl encümen (wethouder) olarak görev yaptım. Görevde bulunduğum süreçte eşitlik ve sosyal adalet için çok çaba sarfettim ve çok güzel başarılarım oldu.

Önümüzdeki dönemde ise aynı azimle çalışmalarımı Avrupa parlementosunda sürdürmek ve bizim insanlarımızın Avrupa’daki sesi olmak istiyorum.

Avrupa’da yaşayan azınlıkların kendine özgü hayalleri, umutları ve aynı zamanda sorunları var. Bizim haklarımızı en iyi şekilde biz dile getirebilir ve savunabiliriz. O yüzden, geri çekilip boş vermek gibi bir lüksümüz yok.

Yerel seçimlere katılmış biri olarak şimdide Avrupa Parlementosuna 8. Sıradan adaysınız. Hollanda Türkleri seçimlere çok ilgisiz gözüküyor. Bu konuda bir şeyler söylemek istermisiniz? 

Ufuk Kâhya: Benim analizime göre özellikle 2007 yılından itibaren siyasi katılımda bir soğuma var. İnsanlarımızın siyasete olan ilgisi gün geçtikçe azalıyor ve bu da ırkçı partilerin işine yarıyor. Avrupa’da yaşayan azınlıkların kendine özgü hayalleri, umutları ve aynı zamanda sorunları var. Bizim haklarımızı en iyi şekilde biz dile getirebilir ve savunabiliriz. O yüzden, geri çekilip boş vermek gibi bir lüksümüz yok. Yaşadığımız ülkede olup biteni takip etmek zorundayız. Hiç bir şey yapmıyorsak bize verilen demokratik hakkımız olan oyumuzu kullanmalı ve bizi temsil edebilecek insanları ırkçı partilerin karşına çıkarmalıyız.

Türk toplumunun kendi arasında parçalanması ve guruplaşması beni çok üzüyor. Türkiye politikasına gösterilen ilgiyi yaşadıkları ülkeye göstermelerini çok istiyorum.

Avrupa Parlementosu seçimlerine katılan en güçlü Türk adaysınız. Hollanda Türklerinden beklentinizi öğrene bilirmiyim?  

Ufuk Kâhya: Türk toplumunun kendi arasında parçalanması ve guruplaşması beni çok üzüyor. Türkiye politikasına gösterilen ilgiyi yaşadıkları ülkeye göstermelerini çok istiyorum. Nerden geldiğimiz aslında çok önemli değil, burada azınlık bir gurup olarak eşit şartlarda yaşamak istiyorsak birlik olmak ve birbirimizi desteklemek zorundayız. 

Onlardan destek istiyorum, oylarını ziyan etmesinler istiyorum.

Hollanda’nın en başarılı genç yöneticisi ödülüne laik görüldüm. (beste jonge bestuurder)

's-Hertogenbosch Belediyesindeki encümenlik görevinizde eşitlik ve sosyal adalet için hangi somut projeleri hayata geçirdiniz? Bu projelerden en gurur duyduğunuz hangisi?

Ufuk Kâhya: En çok gurur duydugum proje ‘Programma Gelijke Kansen ’s-Hertogenbosch’. Bu proje sayesinde 100’den fazla kurum ve kuruluş bir araya gelip Den Bosch şehrinde 10.000’e yakın çocuğa ve gence kendilerini geliştirip pırıl pırıl parlamaları için yeni imkanlar sunuyor. Bu projenin başarısı sayesinde 2022    yılında Hollanda’nın en başarılı genç yöneticisi ödülüne laik görüldüm. (beste jonge bestuurder)

Avrupa’daki sesiniz olmak istiyorum. Kendime ve sizlere güveniyorum

Avrupa Parlamentosunda "senin sesin" olmak istediğinizi söylüyorsunuz. Bu sloganın arkasındaki anlamı ve hedeflerinizi biraz daha açabilir misiniz?

Ufuk Kâhya: Parlementolara baktığımızda birçok gurubun temsil edilmediğini ve bu nedenle haklarının savunulmadığını düşünüyorum. Parlementoların toplumun aynası olması gerekiyor, ama maalesef. Bu konuda fark yaratan çeşitli inisiyatifler var. Örneğin daha fazla bayanı parlementoya taşıyabilmek için güzel ve başarılı kampanyalar yapılıyor. Bende bizim halkımızın Avrupa’da temsiledilemesi için herkesi bu kampanyaya davet ediyorum ve Avrupa’daki sesiniz olmak istiyorum. Kendime ve sizlere güveniyorum.

Avrupa parlementosu ile ilgili bizi bilgilendirebilir misiniz? Hollanda’dan Avrupa Parlementosuna kaç kişi seçilecek? 

Ufuk Kâhya: Avrupa parlamentosundaki vekil sayısı önümüzdeki seçimlerde 720 olacaktır. Hollanda’nın parlementodaki toplam vekil sayısı 31olacaktır.

Daha insancıl, daha barışçıl, tertemiz ve yemyeşil bir Avrupada, çifte standartsız, eşit şartlarda yaşayabilmemiz için çalışmalarımı sürdürmek istiyorum.

6 Haziran 2024 seçimleri için seçmenlere vermek istediğiniz ana mesaj nedir?

Ufuk Kâhya: Avrupa Parlementosunda yeterince temsil edilmediğimizden haklarımızda yeterince savunulamıyor.

Avrupa’da ırkçılık, nefret ve kutuplaşma artarken sağduyu, empati ve fırsat eşitliği için, birlik ve beraber olmamız çok önemli. Yetenekli insanlarımızın toplum içinde kaybolmaması, görülmesi ve takdir edilmesi için elimden geleni yapacağım. 

Daha insancıl, daha barışçıl, tertemiz ve yemyeşil bir Avrupada, çifte standartsız, eşit şartlarda yaşayabilmemiz için çalışmalarımı sürdürmek istiyorum. Çocuklarımıza bırakabileceğimiz daha yaşanılabilir bir Avrupa için 6 Haziran 2024’te herkesi sandığa davet ediyorum.

Benim hakkımda daha fazla bilgi edinmek isterseniz: linktr.ee/ukahya