Hollanda Ekonomisi Yavaş İyileşiyor, Ama Büyüme Beklentilerin Altında

Hollanda ekonomisi yavaş yavaş toparlanıyor, ancak büyüme beklenenlerin altında kalıyor. Bu yıl %0,6 ve 2025'te %1,3 büyüme öngörülüyor. İşgücü piyasası önümüzdeki yıllarda sıkı kalmaya devam edecek...


  • Kayıt: 10.02.2024 11:09:35 Güncelleme: 10.02.2024 11:19:04

Hollanda Ekonomisi Yavaş İyileşiyor, Ama Büyüme Beklentilerin Altında

Bu bilgiler Cuma günü Amsterdam'da sunulan Uluslararası Para Fonu (IMF) raporundan elde edildi. IMF, Hollanda ekonomisine ilişkin tahminlerini aşağıya çekti. Daha önce 2024'te %0,7 ve 2025'te %1,3 büyüme öngörülmüştü.

Hollanda ekonomisinin büyümesi, öncelikle daha düşük enflasyon nedeniyle artan tüketici satın alma gücüne dayanıyor. Yurtdışından gelen talep de ihracat için iyi bir gelişme.

Enflasyon son zamanlarda, özellikle düşen enerji fiyatları nedeniyle geriledi. Ancak gıda fiyatlarinda bir yıl öncesine göre hala artış gözlemleniyor. IMF'den Bernardin Akitoby, bunun zamanla değişeceğini söylüyor: "Enerji fiyatları düşük kalırsa, gıda fiyatlarındaki artış da azalacaktır."

İşgücü piyasası önümüzdeki yıllarda da sıkı kalmaya devam edecek. Hollanda'da şu anda yaklaşık 380.000 açık iş pozisyonu var. IMF'ye göre, farklı sektörlerdeki açığı kapatmak için yarı zamanlı çalışanların daha fazla saat çalışması gerekiyor.

Hollanda'da rekor sayıda, 4,7 milyon insan yarı zamanlı çalışıyor. Büyüme önümüzdeki yıllarda da devam etmesi bekleniyor. Akitoby, "Personel eksikliğini gidermek için bu grubun daha fazla saat çalışması önemli" diyor. "Ayrıca, üretkenliği artırarak da personel açığı kapatılabilir."

Akitoby, koalisyon görüşmeleri ve kamu maliyesi hakkında yorum yapmak istemedi. "Bunlar iç meseleler ve IMF olarak bunlara müdahale etmiyoruz."

Amsterdam/ Ebubekir TURGUT