Hollanda’da Çalışanların Yarıdan Fazlası İş Yerinde Fiziksel Sorun Yaşıyor!

Hollanda'da çalışanların neredeyse yarısı, iş yerinde yaşadıkları fiziksel problemlerle boğuşuyor...


  • Kayıt: 13.04.2024 09:56:18 Güncelleme: 13.04.2024 10:03:05

Hollanda’da Çalışanların Yarıdan Fazlası İş Yerinde Fiziksel Sorun Yaşıyor!

Hollanda'da çalışanların neredeyse yarısı, iş yerinde yaşadıkları fiziksel problemlerle boğuşuyor. TNO Araştırma Enstitüsü'nün araştırması, kas-iskelet sistemi problemlerinin Hollandalı çalışanlar arasında yaygın olduğunu ve bu durumun endişe verici boyutlara ulaştığını ortaya koyuyor. Araştırmaya göre, çalışanların %44'ü kol, boyun ve omuz ağrısı gibi şikayetlerden muzdarip.

Araştırmacı Marjolein Douwes, bu problemlerin özellikle kas, tendon ve eklem bölgelerinde görüldüğünü ve uzun süre masa başında oturmak ve ekranlara bakmanın önemli bir etken olduğunu vurguluyor. "Hareketsiz bir yaşam tarzı ve ergonomik olmayan çalışma ortamları, kas-iskelet sistemi problemlerine yol açıyor" diye belirten Douwes, bu durumun endişe verici bir hal aldığını ve gerekli önlemlerin alınması gerektiğini kaydediyor.

Araştırma, Hollandalıların neredeyse yarısının iş yerinde ortalama altı saat veya daha fazla oturduğunu ve çalışanların %44'ünün her gün altı saat veya daha fazla bilgisayar başında çalıştığını da ortaya koyuyor. Bu durum, kas-iskelet sistemi problemlerinin riskini önemli ölçüde artırıyor.

Fiziksel olarak zorlayıcı işlerde çalışanlarda bu problemlerin daha yaygın olduğu görülüyor. Tarım ve taşımacılık sektörlerinde çalışanların %55'i ve %52'si bu tür şikayetlerden muzdaripken, finans ve eğitim sektörlerinde bu oran %18 ve %13'e düşüyor.

Douwes, "Bazı sektörlerde kaldırma işlemini kolaylaştıran yardımcı araçlar olsa da, bu her zaman geçerli değil. Ayrıca, paketleme, domates toplama ve tuğla döşeme gibi tekrarlayan işler de kas-iskelet sistemi problemlerine yol açabiliyor" diyor.

Evden çalışanların geçen yıla göre daha iyi ergonomik ekipmanlara sahip olması ise sevindirici bir gelişme. Evden çalışanların %83'ü doğru çalışma yüksekliğine sahip bir masaya ve %74'ü ayarlanabilir bir ofis koltuğuna sahipken, bu oranlar bir önceki yıl sırasıyla %76 ve %65'ti.

Ancak bu durum, işyerinde de ergonomik düzenlemelerin yapılmasının önemini gölgelemiyor. Uzun süreli oturma ve fiziksel olarak zorlayıcı işlerin çalışanların sağlığı üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu görülüyor. Bu nedenle, işverenlerin ergonomik işyerleri oluşturması ve çalışanların bilinçlendirilmesi gerekiyor.

Amsterdam / Tarık OKAN