Hollanda'dan Ankara Anlaşması Üzerinden Başvurular Yeniden Açıldı


  • Kayıt: 04.06.2024 19:22:00 Güncelleme: 04.06.2024 19:28:21

Hollanda'dan Ankara Anlaşması Üzerinden Başvurular Yeniden Açıldı

Hollanda'da oturum almak isteyen Türk vatandaşları için büyük bir gelişme yaşandı. Avukat Bahattin Aydın'ın yaptığı açıklamaya göre, 1 Ekim 2022 tarihine kadar Hollanda'ya gelerek oturum başvurusu yapma hakkı bulunan Türk vatandaşlarının bu hakkı, Hollanda Adalet Bakanlığı tarafından yapılan iç tüzük değişikliği ile engellenmişti. 1 Ekim 2022 itibarıyla, Hollanda'da ikamet ederek başvuru yapmak imkansız hale gelmişti. Bu değişiklik, aile birleşimi, yüksek nitelikli işçi ve ticari (şirket üzerinden) oturum başvurularını kapsıyordu. Artık, oturum almak isteyen kişilerin önce Türkiye'ye geri dönmeleri ve süreci oradan başlatmaları gerekiyordu. Aile birleşimi dosyalarında ayrıca, ilgili kişinin uyum sınavını geçmesi şartı getirildi, bu kural halk arasında vize şartı olarak biliniyor.

Bu engellemeye karşı açılan davada, 29 Mart 2024 tarihinde taraflar Den Bosch Mahkemesi'nde sözlü savunmalarını yaptılar. Hollanda Adalet Bakanlığı'nı ülke avukatı Jules de Kort, Pels Rijcken avukatlık bürosundan temsil etti. Türk vatandaşlarının hakkını ise avukat Bahattin Aydın savundu. Uzun süren duruşma ve incelemeden sonra, hakimler 3 Haziran 2024 tarihinde kararlarını açıkladı.

Hakimler, iç tüzük değişikliği ile Türk vatandaşlarının Ankara Anlaşması'ndan kaynaklanan haklarının kısıtlanamayacağına hükmetti. Herhangi bir yasa değişikliği yapmadan vize şartının tekrar uygulanmasının mümkün olmadığını karara bağladı. Ticari oturum başvurusu yapan Türk vatandaşı haklı bulundu ve verilen red kararı iptal edildi.

Bu Karar Ne Anlama Geliyor?

1. Aile birleşimi, yüksek nitelikli işçi ve ticari (şirket üzerinden) oturum alacak kişiler** oturum başvurularını Hollanda'dan yapabilecekler. Türkiye'ye geri dönmeleri gerekmeyecek.

2. Aile birleşimi dosyalarında, oturum alacak kişi Hollanda'da ikamet ettiği takdirde uyum sınavı şartı aranmayacak.

3. Aile birleşimi dosyalarında oturum alacak kişi Türkiye'de ikamet ettiği takdirde uyum sınavı şartına uyması gerekecek. Amsterdam ve Haarlem mahkemeleri, uyum sınavı şartının ayrımcılık yasağına aykırı olduğuna hükmetti, ancak IND yüksek mahkemeye başvurdu. Bu konuda 6 ay içinde yüksek mahkemeden karar bekleniyor.

Bu Mahkeme Kararı Hemen Uygulanır mı? Süreç Nasıl İşler? İhtimaller Neler?

1. Adalet Bakanlığı 4 hafta içinde yüksek mahkemeye başvurabilir**. O durumda vize şartı uygulanmaya devam eder ve yüksek mahkeme kararı beklenir. Bu süreç ortalama 1 yıl sürer.

2. Adalet Bakanlığı yüksek mahkemeye başvurmaz fakat yeniden yasa değişikliğine gidebilir**. Bu durumda hakimler yeni yasayı tekrar denetler. Yeni yasa değişikliği tarihine kadar Hollanda'dan başvurular yapılabilir.

3. Adalet Bakanlığı yüksek mahkemeye başvurmaz ve yeni yasa değişikliğine gitmezse**, o durumda vize şartı yürürlükten kalkmış olur ve Hollanda'da ikamet eden kişilerden uyum sınavı talep edilemez.

Bu davanın bir örneği Haziran 2024'te Haarlem Mahkemesi'nde ve Temmuz 2024'te Amsterdam Mahkemesi'nde tekrar görülecek. Bu davalarda da avukat Bahattin Aydın Türk vatandaşlarının hakkını savunacak.

İletişim:

Av. Bahattin Aydın

b.aydin@spuistraat10.nl 

06-13323672