Make-up artist yarışmasında en iyi make-up artist ödülüne layık görülen Sa BARAN: Kaşlarınız da parmak izleriniz gibi size özgün olmalıdır

Hollanda-Belçika-Luxemburg arası düzenlenen Make-up artist yarışmasına katılan tek Türk olarak en iyi make-up artist ödülüne layık görülen...


  • Kayıt: 20.05.2022 20:55:24 Güncelleme: 20.05.2022 21:03:55

Make-up artist yarışmasında en iyi make-up artist ödülüne layık görülen Sa BARAN: Kaşlarınız da parmak izleriniz gibi size özgün olmalıdır

Hollanda-Belçika-Luxemburg arası düzenlenen Make-up artist yarışmasına katılan tek Türk olarak en iyi make-up artist ödülüne layık görülen ve  Hollanda, İngiltere, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkede uzman isimlerden masterclass eğitimleri alan Sa BARAN PMU-BEAUTY-ACADEMY sahibi Sa BARAN KADIN Dergisi'ne kapak oldu.

Hakkınızda biz çok şey öğrendik, bir de merak edenler için sizi tanıyalım. Sa BARAN kimdir?

Aslında çok küçük yaşlarıma dayanan kariyer hayatıma, profesyonel anlamda 2014 yılında Hollanda’nın profesyonel makyaj akademilerinden biri olan Beautypartner’da make-up artist eğitimi alarak başladım.

Hollanda-Belçika-Luxemburg arası düzenlenen Make-up artist yarışmasına katılan tek Türk olarak en iyi make-up artist ödülüne layık görüldüm. Bu benim için çok gurur vericiydi. Daha sonra, Türkiye’de Kalıcı Makyaj eğitimi alarak bu alanda çalışmalar yaptım. Hollanda, İngiltere, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkede uzman isimlerden masterclass eğitimleri aldım. Bunun yanı sıra, Ecuri Cosmetics’te dünyaca ünlü Alec Kurucz’un asistanlığını yaptım ve aynı zamanda kalıcı makyaj eğitimleri verdim. Türkiye, Hollanda ve birçok Avrupa ülkesinde yepyeni teknikleri öğrenmek ve öğretmek adına uluslararası kongrelerde görev aldım. Birçok ünlü isimlerin de tercih ettiği Sa BARAN PMU-BEAUTY-ACADEMY olarak bilinen kendi kliniğimde uygulamalar yapıp ayrıca eğitimler veriyorum.

Bize yaptığınız uygulama ve tedaviler hakkında bilgi verebilir misiniz?

Elbette. Kalıcı makyaj dendiğinde akla gelebilecek tüm uygulamaları yapıyorum. Başlık olarak belirtmek gerekirse bunlar:

•Pudralama Kaş Tekniği

•3D Kıl Tekniği

•Microblading

•Kalıcı Eyeliner

•Dudak Renklendirme

•Saç Similasyonu

•Minimalist Dövme

•Dövme silme işlemi

•Areola (meme ucu pigmentasyonu)

Ayrıca, uzmanlarımız tarafından Lazer Epilasyonu ve Soğuk Lipoliz ile zayıflama tedavileri de uygulanmaktadır.

Uygulamalarınız arasında Areola Pigmentasyonu tedavisi dikkatimizi çekti.  Hollanda’da bu uygulamayı yapabilen ender uzmanlardan birisiniz. Bu tedavi hakkında bilgi verebilir misiniz?

Areola Pigmentasyonu meme kanseri hastalarına uygulanan meme ucu pigmentasyonu işlemidir. Meme kanseri hastalarının uğradıkları meme üzeri operasyonundan kaynaklanan deformasyonun, görünüm olarak kaybettikleri meme ucunun renklendirme işlemi ile düzeltilmesidir. Meme implantı olan hastaları meme ucu olmadığından, kendilerini eksik hissederler. İşte biz tam olarak burada devreye giriyoruz. Hastayı eski görünümüne kavuşturmak için dövme sanatı ile 3 boyutlu şekilde tedaviyi tamamlıyoruz.

Kanser ve Alopesi hastalarına ücretsiz kalıcı makyaj yapıyorsunuz? Neden?

Aslına bakarsanız bu biraz ticari kaygılardan uzaklaşarak yaptığım insani bir dayanışma. Ben insanların elinde hiçbir şey olmasa bile elindeki becerileriyle de yardıma ihtiyaç duyan insanlara yardım edebileceğini düşünüyorum. Hangi işi yaparsanız yapın mutlaka yardım etmenin bir yolu vardır. Ben de yapabildiğim en iyi işle, zaten yorucu bir süreçten geçen bu hastalara onların yanında olduğumu hissettirmek bu hastalığın onlardan aldığını bir nebze de olsa onlara geri kazandırmak adına hayatlarına dokunmak istiyorum.

Genel olarak kalıcı makyaj yaptırırken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

Bu sorunuza karşılık iki önemli noktaya değinmek istiyorum. Bunlardan birincisi ve en önemlisi, kalıcı makyaj yaptırmak istediğiniz kişi veya kurumun kesinlikle Sağlık Bakanlığı onaylı olması ve steril bir çalışma ortamında yapılması gerekmektedir. Ayrıca kullanılan ürünlerin kaliteli ve yine Sağlık Bakanlığı onaylı olmasına dikkat edilmelidir.

Bir diğer önemli husus ise kişinin mutlaka işin uzmanına danışması ve uzmanının işlem öncesi ve sonrası vereceği direktiflere harfiyen uygulaması gerekmektedir.

Sizi araştırırken danışan yorumlarınızı inceleme şansımız oldu. Beğeni ve yorumlarınız oldukça ilgi çekici. Bu başarıyı neye borçlusunuz?

Benim için her bir danışanım çok önemli ve değerlidir. Bakın, müşteri kelimesi benim iş lugatımda yer almaz. Onlara ticari kaygıyla yaklaşmıyorum. Onların beklentileri doğrultusunda tecrübelerime dayanarak, onlara uygun işlemin ne olduğuna birlikte karar veriyoruz. Danışanlarıma her zaman samimiyetle yaklaşırım ve onları doğru yönlendiririm. Buda bana olan güvenlerini artırıyor.  Kişiye özel tasarımlar yaptığım için beni diğerlerinden farklı buluyorlar. Onları gülümseterek uğurlamak beni,  işime aşkla bağlıyor. Sanırım danışanlarım işime olan aşkımı hissettiklerinden o güzel yorumlarını paylaşmışlar. Bu yüzden diyorum ki ben insan yüzünde çalışıyorum. Ben bir kalıcı makyaj sanatçısıyım ve benim tualim insan yüzüdür.

Günümüzde kalıcı makyaj sektörü oldukça popüler ve hemen hemen her yerde uygulanıyor. Bu konuda neler düşünüyorsunuz?

Karnınız ağrıdığında bir diş doktoruna gitmemelisiniz. Öyle değil mi? Kalıcı makyaj yaptırmak istediğinizde de tabi ki işin uzmanına gitmelisiniz. Herkes bu işi yapabilir ancak kalıcı  makyaj yetenek ve sanat işidir. Ben kalıcı makyaj sanatçısıyım ve sadece bu alanda uzmanlaştım ve bu alanda ilerlemeye devam ediyorum. Bu da beni diğerlerinden farklı kılıyor. Her kişinin kendine has parmak izi vardır. Örneğin kaşlarınız da parmak izleriniz gibi size özgün olmalıdır.

Aynı zamanda sizin gibi bu sektörde ilerlemek isteyenlere akademik eğitimler veriyorsunuz. Eğitimleriniz hakkında merak edenlere detaylı bilgi verebilir misiniz?

Akademimizde yapılan tüm uygulamalarla ilgili gerek özel eğitim gerekse grup eğitimi alabilirler. Biz tecrübelerimizi paylaşmaya ve yaygınlaştırmaya her zaman açığız. Bize gelen istek ve talepler doğrultusunda eğitim ağımızı genişlettik. Bugüne kadar yerli yabancı birçok öğrenci yetiştirdim. Bu konuyla ilgili oldukça iyi referans oldum. Eğitim sonrası bizden ayrılan meslektaşlarıma her zaman rehber olmaya devam ediyorum ve olumlu dönütler alıyorum. Bu işimizi ne kadar iyi yaptığımızın açık bir göstergesidir.

Son olarak okurlarımıza neler söylemek istersiniz?

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum. Son zamanlarda çok fazla yanlış uygulamalarla karşılaşıyoruz. Maalesef bu bir tedavi süreci gerektiriyor ve tedavi olmadan yeni bir işlem yapılmamalı. Okurlarımıza şunu tavsiye etmek istiyorum; hele ki yüzünüze bir uygulama yaptıracaksanız işin uzmanına mutlaka danışmalısınız. Aksi takdirde geri dönülemez sonuçlar ortaya çıkabilir.

Sona gelmişken, bu keyifli röportaj için de sizlere teşekkür ediyorum.

            Sa Baran

PMU- BEAUTY- ACADEMY

Lylantse Baan 3

2908 LG Capelle aan den IJssel

TEL: 06 - 219 132 07  

  info@sabaran-pmu.nl 

www.sabaran-pmu.nl

@sa_baran_pmu

@pmuacademy_sabaran