Kol Saati Trendleri

Dedemizin yadigarı değerli kol saatleri vardı eskiden. 2012 de ise herkıyafete ayrı tasarlanmış marka kol saatleri var.


  • Kayıt: 02.06.2012 17:22:00 Güncelleme: 02.06.2012 17:36:00

Dedemizin yadigarı değerli kol saatleri vardı eskiden. 2012 de ise herkıyafete ayrı tasarlanmış marka kol saatleri var.


Saatler eskisi gibi bir tane alınıp ömür boyu kullanılmıyor. Tam 200 yıl önce ilk kol sa-ati tasarlandığında kullanma amacı sadece zamanı öğrenmekti. Oysa şimdilerde kol saatleri farklı değerlendiriliyor. Saati öğrenmek için cep telefonlarını kullanırken, kol saatleri daha cok kıyafetimizi tamamlayan faktörlerden biri olarak gö-rünüyor. Tıpkı kıyafetlerde olduğu gibi kol saatleri de kullanan kişi-nin, işi, hobileri ve giyim tarzıyla ilgili ipuçları veriyor.


Erkekler taktıkları kol saatini en önemli aksesuar olarak görür-ken, markasına ve fi yatına önem veriyorlar. Bayanlar içinse bi-lezikler, kolyeler ne kadar önemliyse kol saatleri de o kadar önemlidir. Onlar için kol saatleri tasarımı ile göz alıcı olma-lıdır ve ilgi çekmelidir. İşe giderken ayrı, spor yapar-ken ayrı, gece çıkarken ayrı saat kullananların sayısı artıyor. Leopar ön plandaysa ya da rugan, saat tercihleri de o modellere kayıyor. Tabii bir de saatin kendi yarat-tığı moda var.

Kol saatleri giyim tarzınızı tamamlayan önemli bir aksesuardır. Kıyafetinize ve tarzınıza uygun saat tercih edin. Mesela tarzınız sporsa renkli, büyük, deri ya da metal kayışlı saatleri tercih edebilirsiniz. Klasik giyinmeyi seviyorsanız metal ya da deri kayışlı klasik bir tasarıma sahip çok büyük olmayan saatleri tercih edebilirsiniz. Siyah pantolon ve beyaz gömlek giydiğinizde kullanabileceğiniz saat stili, kare veya dikdörtgen deri kayışlı bir model olmalıdır. Birde her kıyafete ve her tarza uyum sağlayacak renk ve modeller vardır.

Kol saatine ilginin inanılmaz çok olduğu bu yıllarda, bir çok marka da bu işten nasibini almak istiyor. Eskiden sadece saat markaları saat sektörüne yön verirken son yıllarda moda, spor, lüks ve tasarım gibi farklı alanlarda şöhret kazanmış markalar da ürettikleri saatlerle pazara girdi. Kol saati tasarısında kullanılan renkler, kasalar, malzemeler her sezon yenileniyor.
Dünyanın her tarafında her kesimden insanlar kol saatlerine yoğun ilgi duyar. Birileri kol saatlerini zaman göstergesi olarak nitelendirirken, diğerleri servet sayar kol saatlerine. Mesela dünyanın en pahalı kol saatin değerinin yaklaşık 25 milyon euro olduğunu biliyormuydunuz? 201 ayar 874 eşsiz pırlantalı kol saati gizli bir koleksiyoncu icin tasarlanmış. (Foto 2)Yazımızın sonuna gelirken, revaçta olan rengarenk, şık ve bir o kadar da pahalı yeni moda kol saatlerinden örnekleri dergimizin bu sayısı için derledik.Bir dahaki yazımızda görüşmek üzere!

Hazırlayanlar: Esra Toprak DemirSerap Kaya Aslan