Marketlerde Satılan Çok İşlenmiş Gıdalar Sağlığınız İçin Tehdit Oluşturuyor

Son araştırmalar, marketlerde ve benzin istasyonlarında kolayca ulaşabildiğimiz ultra işlenmiş gıdaların daha önce düşünüldüğünden çok daha zararlı olduğunu ortaya koydu...


  • Kayıt: 17.03.2024 17:02:43 Güncelleme: 17.03.2024 17:08:01

Marketlerde Satılan Çok İşlenmiş Gıdalar Sağlığınız İçin Tehdit Oluşturuyor

Son araştırmalar, marketlerde ve benzin istasyonlarında kolayca ulaşabildiğimiz ultra işlenmiş gıdaların daha önce düşünüldüğünden çok daha zararlı olduğunu ortaya koydu. Bu ürünler artık kalp hastalığı, kanser, tip 2 diyabet ve hatta erken ölüme kadar uzanan 32 farklı sağlık sorunu ile ilişkilendiriliyor.

Daha önce yapılan bir araştırma, süpermarket ürünlerinin %70'inin aşırı işlenmiş gıdalardan oluştuğunu göstermişti. Bu gıdalar, içeriklerine eklenen yağ, tuz veya şeker oranı yüksek olan kahvaltı gevrekleri, protein barlar, gazlı içecekler, hazır yemekler ve fast food ürünlerini kapsıyor.

The Guardian gazetesi endişe verici bir tabloya işaret ediyor: Ultra işlenmiş gıdaların düzenli tüketimi, kalp hastalığı, kanser, tip 2 diyabet, ruhsal sorunlar ve erken ölüm riskini önemli ölçüde artırıyor.

Rakamlar gerçeği acı bir şekilde ortaya koyuyor:

  • Kalp ve damar hastalıklarından ölüm riski %50 oranında artıyor.
  • Kaygı ve ruhsal bozukluk riski %48-53 oranında artıyor.
  • Tip 2 diyabet riski %12 oranında artıyor.

Peki, ultra işlenmiş gıdaları bu kadar zararlı yapan nedir? Bu ürünler, endüstriyel işlemlerden geçiyor ve genellikle renklendiriciler, emülgatörler, tatlandırıcılar ve diğer katkı maddeleri içeriyor. Dahası, bol miktarda eklenmiş şeker, yağ ve/veya tuz içerirken vitamin ve lif oranları oldukça düşüktür.

Sonuç açıktır: Sağlıklı bir yaşam tarzı için ultra işlenmiş gıda tüketimini önemli ölçüde azaltmak gerekiyor. Sebze, meyve, tam tahıllı ürünler ve yağsız et gibi işlenmemiş ve taze ürünleri tercih etmek daha sağlıklı olacaktır.

Amsterdam / Furkan TURGUT