Aşı Tartışması Alevlendi: Çocuklar Risk Altında!

Politikacılar, aşı oranlarını artırmak için acil önlem alınması gerektiği konusunda hemfikir...


  • Kayıt: 26.03.2024 13:12:33 Güncelleme: 26.03.2024 13:14:37

Aşı Tartışması Alevlendi: Çocuklar Risk Altında!

Eindhoven'da yirmi küçük çocuğun kızamık hastalığına yakalanması ve bu yıl dört bebeğin boğmacanın etkisiyle hayatını kaybetmesi, Hollanda'da aşı tartışmasını yeniden alevlendirdi. 

Giden kabine, aşılarla ilgili sahte haberlerle mücadele etmek için daha fazla bilgi ve farkındalık talep ediyor. D66 partisi bu adımın uzun zamandır atılması gerektiğine inanıyor. VVD partisi ise 2020 yılında aşılama oranı düşük olan kreşlere sadece aşılanmış çocukların kabul edilmesini öngören bir yasayı yeniden gündeme getiriyor.

Son yıllarda aşılama oranlarında düşüş gözlemleniyor. Görevden ayrılan Dışişleri Bakanı Maarten van Ooijen, "Aşıya olan güven son yıllarda büyük bir baskı altına girdi" dedi. Van Ooijen, bu durumun temel nedeninin sosyal medyadaki dezenformasyon olduğunu savunuyor.

VVD milletvekili Sophie Hermans, aşılanmamış çocukların kreşlere kabul edilmemesi gerektiği fikrini savunuyor. Hermans, "Çocuğunuza aşı yaptırmamayı seçerseniz, bu seçimin sonuçları olur" dedi. VVD, aşılama oranlarının düşmesinin, kontrol altına alınabilecek hastalıkların salgın riski yaratacağını savunuyor.

Kabul yerlerinin aşılanmamış çocukları kabul edip etmeyeceğine dair net bir bilgi yok. Sektör, hükümetten net yönergeler talep ediyor.

Sağlık enstitüsü RIVM, aşılama oranlarındaki düşüşten endişe duyuyor. 2023 yılında kabakulak, kızamık ve kızamıkçık (MMR) aşısı için aşılama oranı %90'ın altına düştü. Difteri, boğmaca, tetanoz ve çocuk felcine (DPTP) karşı yapılan aşıların oranında da düşüş gözlemleniyor.

VVD tarafından sunulan yasa önümüzdeki ay müzakere edilecek. Danıştay'ın tavsiyesinin ardından yasa tasarısı Temsilciler Meclisi ve Senato'da değerlendirilecek.

Lahey / Tarık OKAN