Hollanda'da 20 Yıllık Araştırma Şok Edici Gerçekleri Açığa Çıkardı!

Amsterdam'da doğduklarından beri bilimsel bir araştırmaya katılan yüzlerce 19 ve 20 yaşındaki genç, Marineterrein'de muayene edildi...


  • Kayıt: 08.04.2024 18:27:59 Güncelleme: 09.04.2024 18:33:50

Hollanda'da 20 Yıllık Araştırma Şok Edici Gerçekleri Açığa Çıkardı!

Amsterdam'da doğduklarından beri bilimsel bir araştırmaya katılan yüzlerce 19 ve 20 yaşındaki genç, Marineterrein'de muayene edildi. Bu araştırma, doğumdan yetişkinliğe kadar bireylerin sağlık ve yaşam tarzı hakkında değerli bilgiler sunarak, tıbbi ve sosyal bilimler için "altın değerinde”  veriler elde edildi.

20 Yıldır Araştırma Nesnesi Olan Jiske:

19 yıldır araştırma nesnesi olan Jiske Benedictus, "Çok az seçeneğim vardı, her şey ben hala rahimdeyken başladı" diyor. Kendisi, 2003 yılından bu yana ABCD çalışmasına katılan 8.000 Amsterdam sakininden biri. Bu çalışma, çocukları doğumdan yetişkinliğe kadar birçok açıdan izliyor. Benedictus, "Benim için bu küçük bir çaba ve bu şekilde bilime katkıda bulunuyorum" diyerek araştırmaya katılımının önemini vurguluyor.

Nemo Bilim Müzesi Stüdyosu'nda Sağlık Taraması

İki hafta sonu boyunca, Nemo Bilim Müzesi Stüdyosu'nda her gün 19 ila 20 yaşları arasındaki 60 ila 70 arası genç, kan testi, boy, kilo, kalp atış hızı ve kas gücü ölçümü gibi birçok fiziksel teste tabi tutuluyor. Daha önce de yüzlerce sorudan oluşan bir anketi doldurmuşlardı. Anket, beslenme alışkanlıkları, telefon kullanımı ve uyku rutinleri gibi konuları içeriyordu.

Sağlık Farklılıkları Anne Karnında Başlıyor

Amsterdam UMC'den araştırmacı Tanja Vrijkotte, ABCD çalışmasının hamilelik sırasında ve sonrasında sağlığın yaşam tarzı ve çevresel faktörlerden ne ölçüde etkilendiğini ve bunların 25 yaşına kadar nasıl devam ettiğini ortaya koyduğunu belirtiyor. Vrijkotte, "Sağlık farklılıkları çok erken dönemde, aslında rahimde ortaya çıkıyor" diyerek araştırmanın önemini vurguluyor.

Araştırmaya Katılımın Önemi

Vrijkotte, araştırmanın devam etmesi için deneklerin iyi niyetine bağlı olduğunu söylüyor. 2003 yılında başlayan çalışmaya katılan 8.000 doğmamış bebekten 5.200'ü hala araştırmada yer alıyor. Geçen yıl sonunda katılımcılara kapsamlı bir anket gönderildi ve bu anket şu ana kadar 1.500 kişi tarafından dolduruldu.

Vrijkotte, araştırmanın bazı kısıtlamalara sahip olduğunu da kabul ediyor. 2003 yılında katılanların Amsterdam nüfusunun mükemmel bir temsili olmadığını ve beyaz, yüksek eğitimli kadınların aşırı temsil edildiğini belirtiyor. Vrijkotte, "Ancak neyse ki araştırma için düzeltmeler uygulayabiliriz" diyor.

Uzun Vadeli Araştırmanın Finansmanı

Uzun vadeli araştırmaların finansmanı karmaşık olabiliyor. ABCD çalışması, 5G radyasyonuna maruz kalma ile (akıl) sağlık arasındaki ilişkiyi araştıran uluslararası Goliat çalışması ve Amsterdam UMC Psikiyatri departmanı ile işbirliği ile finanse ediliyor.

Araştırmanın Devamı

Vrijkotte, araştırmanın "bir süre daha devam etmesini" umut ediyor. 19 yaşındaki Duco van den Hoven ise araştırmalara katılımının önemini vurguluyor ve "Eğer bilimin ilerlemesine yardımcı olabilirsem..." diyor.

Amsterdam / Furkan TURGUT