Neden kan grubumuzu bilmeliyiz?

Toplumda en sık görülen kan grubunun ne olduğunu biliyor musunuz? Peki, kan grubunuzu bilmenin hayati önem taşıdığının farkında mısınız?


  • Kayıt: 21.04.2015 23:11:00 Güncelleme: 21.04.2015 23:11:00

Toplumda en sık görülen kan grubunun ne olduğunu biliyor musunuz? Peki, kan grubunuzu bilmenin hayati önem taşıdığının farkında mısınız?

 

Birçok kişi, kan grubunun ne olduğunu pek bilmez. Ancak uzmanlar, kan grubunuzun ne olduğunu bilmenin önemli olduğunu belirterek, yanlış kan grubundan kan verilmesinin ölümcül sonuçlar doğuracağını belirtiyor. 

 

Kan grubunun ebeveynlerden genetik olarak aktarıldığını hatırlatan Biyokimya ve Klinik Biyokimya Uzmanı Dr. N. Yasemin Ardıçoğlu Akışın, ABO sistemine göre 4 kan grubu olduğunu belirterek, “Bunlar, A, B, AB ve O’dır. Sahip olunan kan grupları kandaki antijen ve antikorların varlığı veya yokluğu ile belirlenir. Sahip olunan antijenin tipi, kan grubunuzun ne olduğunu söyler. Örneğin; eğer kırmızı kan hücrelerinizin üzerinde A antijenleri varsa, kan grubunuz A’dır. Eğer hem A hem de B antijenleri bulunuyorsa kan grubunuz AB’dir. Eğer hücre yüzeyinde hiç bir antijen yoksa kan grubunuz O’dır” diye konuştu.

 

Rh faktörü nedir?

 

ABO sisteminin yanında kan gruplarının Rh faktör varlığı veya yokluğuna göre de belirlendiğini dile getiren Dr. Akışın, şunları söyledi:

 

“Rh faktörü de kırmızı kan hücrelerinin yüzeyinde bulunan bir proteindir. Eğer kanında bu faktör bulunuyorsa kişi, Rh Pozitif, bulunmuyorsa Rh Negatif kan grubuna sahiptir. Örneğin; A kan grubuna sahipseniz ve Rh faktörü negatif ise kan grubunuz A Rh Negatif, B kan grubuna sahipseniz ve Rh faktörü pozitif ise kan grubunuz B Rh Pozitif’tir.”

 

En sık görülen kan grubu A Rh Pozitif

 

Toplumda en sık görülen kan grubunun A Rh Pozitif olduğunu belirten Dr. Akışın, en nadir görülenin AB Rh Negatif olduğunu, insanların yaklaşık olarak yüzde 85′ inin Rh Pozitif,  yüzde 15′ inin ise Rh Negatif olduğunu söyledi. Kan grubumuzu bilmenizin en önemli nedeninin, kişiye kan verilmesi gerektiği durumlarda ortaya çıktığını dile getiren Dr. Akışın, “Kan grubunuzu bilmek, yanlış kan grubundan kan verilmesi riskini önlemek adına önemlidir. Eğer size farklı kan grubundan bir kan verilirse, bu durum işlem sırasında kan hücrelerinin kümeleşmesine neden olabilir ve ölümcül sonuçlar doğurabilir” diye konuştu.

 

Kan grubunu bilmek gebeler için önemli

 

 Kan grubunun bilinmesinin gebeler için önemli olduğu uyarısında da bulunan Dr. Arşın, şunları söyledi:

 

“Anne ve bebek arasında kan gruplarındaki farklılıklardan kaynaklanan uyuşmazlıklar meydana gelebilir. Rh negatif olan bir kadın Rh pozitif bir bebeğe gebe ise Rh uyuşmazlığı meydana gelebilir. Eğer Rh pozitif bebeğin kanı annenin kanına karışırsa, Rh sensitizasyonu denilen durum ortaya çıkar. Anne kanında bebeğin kanına karşı antikor üretimi başlar. Oluşan antikorlar mevcut gebelik sırasında bebeğe zararlı olmazlar ama annenin daha sonraki Rh pozitif gebeliklerinde bebek için ölümcül sonuçlar doğurabilirler. Bu riski azaltmak için her zaman gebeliğin erken döneminde annenin kan grubuna bakılmalıdır. Anne ve baba adaylarının çocuk sahibi olmadan kan gruplarının biliniyor olması karşılaşılabilecek bu uyuşmazlıklar için önceden uyarıcı olmaktadır.”

 

 Kan Grubu Kartı taşıyın

 

 Herkesin acil durumlarda kana ihtiyacı olabileceği hatırlatmasını yapan Dr. Arşın, bu tür durumlar için ’Kan Grubu Kartı’nın yanında taşınmasının zaman kazandıracağını belirterek, bir hastane veya kan merkezine başvurarak bu kartın alınabileceğini söyledi.

 

 

(SEMA AKBAŞ / TRTTURK COM)