Hollanda'dan Yurtdışına Göç Artması Bekleniyor


  • Kayıt: 07.12.2023 23:07:05 Güncelleme: 07.12.2023 23:07:05

Hollanda'dan Yurtdışına Göç Artması Bekleniyor

Hollanda'da bir kadına düşen çocuk sayısı düşmeye devam ediyor. 2010 yılında bir kadına düşen çocuk sayısı yüzde 1,79 iken, bu oran Aralık 2023 tarihiyle yüzde 1,49'a düşmüş durumda. Evli olan çiftlerin çocuk sahibi olma oranı ise yüzde 2,1.

Son yıllarda daha çok düşük eğitimli kadınlarda çocuk sahibi olma oranı azalıyor. Bunun nedenleri arasında gelecek güvencesi, yaşam seçenekleri ve yeterli barınma konutlarına sahip olamama gibi faktörler gösteriliyor. Ayrıca çocuk sahibi olmak isteyen ancak isteğin dışında çocuk sahibi olamayan eşlerde de artış olduğu biliniyor.

Hollanda'da yaşayan Türk ve Faslı göçmenlerde de çocuk sahibi olma oranı düşüyor. 1980'li yılların başlarında bir kadına düşen çocuk sayısı yüzde 4,4 olan Türk göçmenlerinde bu oran bugün yüzde 1,7'ye, Fas göçmenlerinde ise yüzde 2,2'ye gerilemiş durumda.

1950'li yıllardan sonra Hollanda kiliselerini terk eden Hollandalılar arasında 10 ve 12 çocuklu aileler artık 10 yılda bir görülüyor.

Hollanda'nın Reformist/Kalvanist Protestan belediyelerinde çocuk sayısı diğer şehirlere göre daha yüksek. Bu belediyelerde papazlar kendi cemaatlerini ziyaret ederek "Ne duruyorsunuz, Katolik komşunuz 10 çocuğa ulaştı, haydi bakalım Allahın verdiğini, yine Allah rızkını verir" diyerek çocuk sahibi olmaları için teşvik ediyor.

Hollanda'da var olan Hristiyan partiler CDA, CU ve SGP, doğumdan ölüme kadar yaşamın insan yaşamının sona erdirilmesine karşı. Bu partiler, ötenazi, kürtaj ve eşcinsel evliliklerine de karşı çıkıyor.

Hollanda'da iş ve istihdam açığının temel nedeninin, yeterli dengeli büyümeyen nüfus olduğu söyleniyor. Ayrıca bireysel egoları güçlü bir toplum yapısının da bu duruma katkıda bulunduğu belirtiliyor.

Hollanda'ya gelen mülteci, bilgi göçmenleri ve onların aileleriyle birlikte ülke nüfusu büyümeye devam ediyor. 2022 yılında Hollanda'ya yerleşen 403 bin göçmenle birlikte ülke nüfusu, 6 Aralık 2023 tarihiyle 17 milyon 944 bin 138'e ulaşmış durumda.

Hollanda'da göçmen karşıtı bir partinin kurulması ve bu partinin Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğu elde etmesi, Hollanda'ya devam eden göçün sayısında azalma ve Hollanda'yı terk eden göçmenlerde belirgin bir artışın gerçekleşmesini gündeme getiriyor. Bu yeni gelişim ve eğilim geçici ve belirli süre devam edecek. Ancak gelecek yıllarda Hollanda'dan beyaz yakalı göçmenler de dahil olmak üzere göçmen akımının devam etmesi bekleniyor.

Nejat SUCU