Güvercin Gibi Ürken Mülteciler Nereye Gidiyorlar?


  • Kayıt: 17.05.2024 21:21:12 Güncelleme: 17.05.2024 21:22:27

Güvercin Gibi Ürken Mülteciler Nereye Gidiyorlar?

Nejat SUCU

Güvercin gibi ürkek mülteciler nereye gidiyorlar? Nereye gideceklerini bilemem ama özlemle, anlata anlata, Balla anlattığım Doğuya olmayacak göçün ve mülteci göçünün yönü. Yeni sağcı, mülteci ve göçmen karşıtı koalisyon programı açıklandıktan sonra, 3 gün içinde Mülteci Başvuru Merkezleri'nde (aanmeldcentra) mülteci başvuru yapılamayan mülteci (Asiel) başvurularında 500 başvuru daha az gerçekleşti.

Seçim Sonrası Değişim:

22 Kasım'dan sonra, Hollanda Erken Temsilciler Meclisi seçimlerinden sonra başlayan bir sürecin bir sonucu olarak değerlendirmek mümkün. Beklediğim gibi, evet, yeni kurulan Hollanda hükümetinin Hollanda halkının, kamo oyununun,baskısının ve medyanın baskılarına boyun eğerek, günah keçisi (Zondebok) olarak belirlenen ve toplumsal en zayıf konumda sahip mülteciler, Suriyeliler, Afganlılar ve Yemenliler “Bir Güvercin misali” artık Hollanda'ya konmayarak kendilerinin daha huzurlu, refah ve gelecek güvencesi bir Avrupa ülkesine, Kanada'ya, Amerika'ya ve Avustralya'ya yönlerini çevireceklerini bekliyordum.

Yeni Hükümetin Politikaları:

Hollanda, ikamet izni, Hollanda tabiiyeti ve aile birleşimini gelecek 4 yılda mümkün olmayacak bir hale alarak Hollanda'ya gelecek mülteci sayısı 20 bin ile 30 bin arasında gerçekleşecek. Yüzde %50 ile yüzde %70 arasında düşüş.Bunun yanında aile birleşimi, aile birliği ve aile kurma göçmenler için daha da zorlaşacak. Ödenek ve Sosyal Geçim Yardımı Bijstand alanların yaşam şartları Rutte 4 hükümetinde daha kötü bir hale alacak.

Geleceğe Yönelik Beklentiler:

Gelecek yıllarda illegal, aç ve açık, sokakta yaşayan mültecileri daha çok göreceğiz. Mülteciler kendi başlarının çaresine bakmakla sorumlu kılınabilecekler. Belediyeler mültecilerin konut, eğitim, geçim yardımı ve bakımlarından sorumlu olmayacaklar.

Çözüm Önerisi:

• Geçici Mülteci Kriz mülteci yasasının yürürlüğe konması Het setrenge toelatingsregime voor asiel het omvangrijke pakket voor grip op migratie ooit

Sonuç:

Evet, Hollanda artık en altta kalanların canı çıksın diyecek kadar iyi oldu bizim çocuklar iş ve konut bulamıyor diyen,kendi kendine yeterli egoları Hüman Hollanda'lı gibi olmayan bencil “IK” toplumu.

Arupa Birliği Yasalarına Uygunluk:

Evet, Hollanda'da yeni politik elan, yapacakları ve uygulayacakları “Kanun nezdinde kararnamelerle” Avrupa Birliği'nin yasal uygulamaların ve yapılan sözleşmeler uygun olmayan “Mülteci Yürütmenin, 2-3 yıl süresince uygulayarak kendilerine verilen politik temsili ve yetkiyi (Mandaat) yerine getirerek görevini tamamlamış olacak.

Dayanışma Çağrısı:

Bunun yanında dayanışma, solider, Hüman, çokkültürlü bir toplumsal itaatsizliğinde (migratiepact) gelişeceğini buradan söylemek mümkün. Ben yine fakir, fukara ve yalnızın yanındayım. Saygılarımla.