Hollanda'da Yeni Bir Nesil: Kraldan Çok Kralcı Türkler


  • Kayıt: 20.05.2024 11:45:35 Güncelleme: 20.05.2024 11:45:35

Hollanda'da Yeni Bir Nesil: Kraldan Çok Kralcı Türkler

Nejat SUCU

Bizde bir söz vardır "Kraldan çok kralcı olmak" diye. 15 Mart 2017 Hollanda Parlamento Seçimlerinden sonra radyoda bir gazeteci bayan arkadaşla yapılan röportajı dinliyorum. Bayan açıkça Hollanda'da yaşayan belirli bir kesim Türkler'e,Müslümanlar'a karşı ve sanki Hollanda'da aşırı sağcı Özgürlük Partisi'nin (PVV) parti sözcüsü. Belki bilinmez ama belki de yeni Sağcı PVV kabinesinde Bakanlık veya Devlet sekterliği görevi bekliyordur.

Kendini Hollandalıdan çok Hollandalı hissetmek!

40 yıl önce, Hollanda'da ilk yıllarım ve Felemenkçe dilimin gelişmesi için sözlükle Hollanda Gazetesi "De Volkskrant"ı (Halk Gazetesi") okumaya çalışıyorum. Hollanda'nın sömürgesi Endonezya'dan Hollanda'ya yerleşmiş ve Hollandalılarla kan bağı bulunan, bugün Hollanda'da sayıları 458.000'i bulan Endonezya'lı Hollandalıların yüzde %35'inin kendilerini Hollandalılardan daha çok Hollandalı hissettiklerini okuyorum. Bizim için o günlerde Endonezya Hollandalısı gibi olmayı hayal bile edemezdik. Çünkü geri, doğduğumuz topraklara, Anadolu'ya geri dönecektik.

Hiç aklıma gelmezdi..

Son günlerde kendini Hollandalılardan çok Hollandalı hisseden Türkleri okuyor ve dinliyorum. Artık Hollanda Türk toplumunda birlik ve beraberlikten söz etmek olanaksız. Toplumsal ayrışım ve kutuplaşma gerçekleşmiş bile. Hep birlikte hareket etmek artık ütopik bir gerçek oldu. Bilinmez ama en doğrusu da belli ki, bireysel gelişme, tercih ve özgür seçim olması gerek. Bu bizim hoşumuza gitmese de, bireysel tercih ve seçimlere saygı duymak zorundayız.

Hollanda'da aşırı sağcı Özgürlük Partisi'nin (PVV) Türk Bakanı

Önümüzdeki günlerde, Hollanda Parlamento Seçimlerinde Türk asıllı bir Bakanı yeni Sağcı PVV kabinesinde ve Hollanda Parlamentosu'nda görmek olanaklı. Bu kişinin belirli Türk seçmeninin oyunu alması bile mümkün.

Gelecek yıllar kolay olmasa da, Hollanda toplumunda kendi yerimizi ve geleceğimizi sahiplenme mücadelesiyle geçeceği kesin. Mücadele bizi, çalışkan, dinç, eğitimli ve toplumda saygılı vatandaşlar yapar. Daha umutlu, mücadeleci ve kaliteli bir yaşam için toplumsal dinamiklerimiz, birikimlerimiz, tecrübelerimiz, olumlu potansiyelimiz ve Hollandalı dostlarımız var.

Yeter ki bunları amacına ve hedefine uygun kullanalım. Hoş ve güzel geceler dileyimle hoşçakalın.