Tostçu Mahmut Hollanda Sorumlusu Umut Çelik: Hollanda Genelinde Bayilik Veriyoruz


  • Kayıt: 03.07.2023 08:33:11 Güncelleme: 03.07.2023 09:05:25

Tostçu Mahmut Hollanda Sorumlusu Umut Çelik: Hollanda Genelinde Bayilik Veriyoruz

''Hep beraber bu markayı büyütelim''

“Acı atüyrüm abi“

Tostçu Mahmut 1973 yılında Mahmut Kurt tarafından Adana'da Merkez Bey Mahallesi'nde ara bir sokakta kuruldu.

73 yılında işe başlayan Mahmut usta tost makinesi ile değil o dönemde evlerde kullanılan kömürlü ütüler ile presleme yöntemiyle tost yaparak Türkiye'de bir ilk olma özelliğine sahip oldu. Tostçu Mahmut markası, yeni nesil ustası Anıl Kurt'un sosyal medyalarda bölgesel ve ulusal kanallarda yer almasıyla büyük bir ivme kazandı. Tostçu Mahmut İle Adana Tostu Türkiye ve Avrupa’da en çok beğenilen lezzetler arasına girdi.

Başladığı dönemde tek çeşit tost yapan Tostçu Mahmut, zamanla klasik, kavurmalı, pastırmalı, sosis, salam ve kaşarlı, patatesli ve zeytinli, sade yumurtalı, kıymalı gibi lezzetleri çoğaltarak her kesime hitap etti. Bununla birlikte kendi sucuğunu da üretmeye başlayan Tostçu Mahmut Türkiye’nin tüm illerine kargo ile satış yapmaktadır.

2020 yılında ilk şubesini Adana'da Barajyolu'nda açan Tostçu Mahmut hızla markalaşma çalışmaları yürüterek bayilikler dağıtmaya başladı. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Karaca, 2024 yılının sonuna kadar Türkiye'nin 40 şehrinde ve Avrupanın birçok ülkesinde bayiler açarak herkese ulaşmayı öncelikli hedef olarak belirledi. Tostçu Mahmut, Hollanda sorumlusu Umut Çelik ile kısa dönemde Hollanda'da uzun dönemde ise Avrupa'da “Acı atüyrüm abi “ sloganı ile şubeleşme yoluna gidecek.

Hollanda'ya Tostçu Mahmut markasını getiren, bu eşsiz lezzetleri Hollandalı Türkler ile buluşturan Umut Çelik Amsterdam'da ilk şubesini açtı. Aslına uygun olarak dizayn edilen ve fonda Müslüm Gürses'in eserlerinin çalındığı şubeye Adana'dan baş usta getirilerek aynı lezzetlerin yakalanması garanti altına alındı.

Umut Çelik. 1986 Amsterdam doğumlu. Evli iki çocuk babası ve aslen Sivaslı. Bugüne kadar nakliye, emlak ve import-export işleriyle meşgul oldu. ''Kasa başında duran girişimci büyüyemez.'' düşüncesinde olan Çelik, nakliye alanında hizmet vermeye devam etmekle birlikte ''Daha nasıl bir atılım yapabiliriz?'' sorusuna cevap olarak meşhur ''Tostçu Mahmut'' markasını Hollanda'ya getirdi.

''Hep beraber bu markayı büyütelim''

''Tostçu Mahmut'u bu sektörde bir açık olduğunu gördüğümüz ve bu eşsiz lezzeti müşterilerimize tattırmak istediğimiz için Hollanda'ya getirdik. Ayrıca restoranların aksine işletmesindeki kolaylık ve '' Fast food'' tarzında bir konsepte sahip olması Tostçu Mahmut'u seçmemizde etken oldu. Diğer yandan bakacak olursak Hollanda'da yeterince döner, lahmacun gibi ayak üstü yemek yenecek yer sayısı bir hayli fazla. Bu kriterlerin dışına çıkıp ilgi çekeceğini bildiğimiz bir alana yöneldiğimizi düşünüyorum.

Ramazan Ayında açılmamıza rağmen işletmemize vatandaşlarımız tarafından yoğun ilgi duyuldu. Bizi yalnız bırakmadılar. Bizi ön plana çıkaran noktanın ''lezzetimiz'''olduğunu düşünüyorum. Bu lezzeti vatandaşlarımız Avrupa'nın hiçbir ülkesinde bulamazlar. Tostlarımızdaki çeşitlilik de her damağa uygun lezzeti sunmamıza vesile olmakta, dolayısıyla toplumun tamamına hitap edebilmekteyiz. İlerleyen zamanlarda menü zenginliğini çoğaltmayı düşünüyoruz.

Tostçu Mahmut'un kalite politikasını ''Müşteri memnuniyeti, lezzet ve temizlik'' şeklinde sıralayabiliriz. Bu üç unsuru eksiksiz bir şekilde işlevsel hale getirdiğimiz anda sektörümüzdeki hiçbir kurumun karşımızda durabileceğine ihtimal vermiyorum. Belirttiğim gibi vatandaşlarımız açıldığımız günden itibaren bizi asla yalnız bırakmadılar. Bu bana gurur veriyor. Bir anlamda Türkiye'yi onların ayağına kadar getirdik. Tostçu Mahmut'un atmosferi müşterilerimiz tarafından çok beğeniliyor. Herşey aslına uygun olarak yapıldı. Her detay düşünüldü. Fonda çalan Müslüm Gürses' de bu atmosferin bir parçasıdır. Bu şekilde girişimde bulunmamız Avrupa'daki Türklerin neler yapabileceğinin bir ispatıdır.

BU KISIM ÇOK DİKKAT ÇEKECEK

Tostçu Mahmut markasını ilk olarak Hollanda'ya yaymak, bu eşsiz lezzetleri tüm Hollanda Türklerine tattırmak istiyoruz. Bu amaçla çıktığımız yolda bizimle birlikte ilerlemek isteyen girişimci arkadaşlarımız info@tostcu-mahmut.com mail adresinden bize ulaşarak bayilik alabilirler.

''Tüm Avrupa'ya şube açmak istiyoruz !''

Tostçu Mahmut'un Hollanda temsilciliği bize ait. Şimdiden çok sayıda girişimci arkadaşlar, benimle temasa geçip, bu markayı geliştirmek ve Hollanda'nın değişik şehirlerine yaymak için görüşmelerde bulunuyorlar. Uzun vadede tüm Avrupa'ya açılmak istiyoruz ama sağlam adımlarla ilerlemek adına ilk olarak Hollanda genelinde şubeleşme yoluna gideceğiz. Şu an Rotterdam, Denhaag, Breda, Eindhoven gibi şehirlerden çok büyük teklifler var. Teklifleri değerlendiriyoruz. En kısa sürede bu bölgelerde İnşallah ''Tostçu Mahmut'' açılacak.

''Benim için temizlik çok önemli !''

Tostçu Mahmut'un lezzetini fazla anlatmaya gerek yok. Zaten tostumuzun ne kadar lezzetli olduğu toplumumuz tarafında biliniyor. Benim için asıl önemli olan konu; temizliktir. Asla bu konudan taviz veremem. Çünkü büyümenin ve gelişmenin yolununun temizlikten geçtiğini düşünüyorum. O nedenle Hollanda'nın değişik bölgelerinde açılacak olan şubelerimiz için gerekli olan kontratta ''temizlik'' maddesi bulunacaktır.

Zaten tostlarımız herkesin gözü önünde hazırlanıyor. Müşterilerimiz temizliğimizi görüyorlar. Ama onun haricinde mekan içerisinde hiçbir olumsuz görüntünün müşterimizi rahatsız etmesini istemiyoruz. Çalışanlarımızın giyimi, yerlerin, masaların, lavabonun ve dolapların temizliği bizim için çok önemli. Bu nedenle işletmemizde tam zamanlı temizlik elemanları çalıştırıyoruz. Saymış olduğumuz bu bölgeler temizlik elemanlarımız tarafından günde on kere temizlenmektedir. Bazı girişimciler için bu durum para kaybı olarak görülebilir ama bizim için mecburiyet ve yatırımdır.

''Siparişleri bekleme süresi kısalacak''

Günün bazı dönemlerinde çok yoğun olduğumuz için verilen siparişlerde bekleme süresi uzayabiliyor. Bunun farkındayız. Bundan dolayı müşterilerimizden anlayış bekliyoruz. Çünkü tost, sulu yemek, lahmacun ve döner gibi önceden hazırlanan bir ürün değil. Sipariş aldıktan sonra hazırlanan ve taze olarak tüketilen bir besin. Ütü tost olduğu için normal tostlar kadar hızlı hazırlanamıyor. Ama her ne olursa olsun bu sorunu aşmak için çalışmlarımız başladı. Şu anda çalışan üç ustamız var. Ustaların sayısını beş kişiye çıkarmak için eğitim vermeye başladık. Daha fazla ustanın aynı anda çalışması siparişlerin daha çabuk hazırlanması anlamına gelmektedir.''

Osdorpplein 1013

1068 TG Amsterdam

Telefoon: 020 341 8728