Ethem Emre: ''İlklere imza attık''


  • Kayıt: 06.02.2024 19:27:14 Güncelleme: 06.02.2024 19:27:14

Ethem Emre: ''İlklere imza attık''

Bu sayımızın kapak konuğu birden fazla projeyi hayata geçirmiş olan Ethem Emre ve iş ortağı Ali Durmuş. Hollanda'da ilk kültürler arası bedensel yaralanma şirketini (Letselschade) kuran Ethem Emre, bu alanda 25 yılı aşkın tecrübeye sahip.

Ali Durmuş, 2013 yılından beri Ethem Emre'nin bedensel yaralanma (Letselschade) projesinde çalışmaktadır. Kültürler arası iletişim alanında uzman olan Durmuş, yaklaşık 30 yıl öğretmenlik yaptı. Ayrıca bedensel yaralanmalar konusunda tanınmış, profesyonel bir kaza uzmanıdır.

Ethem Emre Kimdir?

Ethem Emre, Trabzon'da doğdu. 1974 yılında 12 yaşındayken Hollanda'ya aile birleşimi yoluyla geldi. Evli ve üç evlat babasıdır.

1982'de ilk işini TUR-NED Vertaal en Adviesbureau adı altında kuran Ethem Emre, günümüze kadar onlarca kuruluşun temellerini attı.

Hollanda'da ilk kültürler arası bedensel yaralanma şirketini 2008 yılında Roosendaal'da kuran Emre, 2016 yılına kadar ELFI Letselschade & Advies adı altında faaliyet gösterdi. ELFI ismini avukat oğlu Onur Emre'ye devrederek 2016 yılından sonra Randstad Personenschade BV çatısı altında iş görmeye başladı. Ulusal düzeyde faaliyet göstermekte olan Randstad Personenschade BV'nin Amsterdam, Rotterdam ve Arnhem'de büroları, diğer şehirlerde de temsilcileri var.

Birden fazla alanda aktif olan Ethem Emre, Hollanda ile Türkiye arasında ekonomik alanda köprü işlevi gören Stichting Kamer van Koophandel Nederland & Turkije (Hollanda Türkiye Ticaret Odası Derneği(HTTO) adındaki özel projesini 2013 yılında hayata geçirdi. Bütün bunların yanında Inter-Focus Interculturele Expertisecentrum'u (InterFocus Kültürlerarası Uzmanlık Merkezi) batılı olmayan kültürel geçmişe sahip çalışanların ve kaza mağdurlarının topluma tam ve eşit fırsatlarla katılımını sağlamak amacıyla 2014 yılında kurdu. Ayrıca daha kaliteli hizmet verebilmek için toplumda var olan açıkları kapatmaya yönelik hamlelerde bulunan Emre, Hollanda’da yaşayan Türk vatandaşlarının Türkiye’deki hukuki ihtiyaçlarına tek merkezden çözüm üretmek amacıyla 2015 yılında Türk Hukuku Bürosu'nu Rotterdam’da kurdu.

 ''İlk kültürler arası kuruluşun temelini attık!''

Letselschade (Bedensel yaralanma) Nedir?

Ethem Emre: Bir başkası tarafından kaza nedeniyle yaralanma, sakatlanma, maddi veya manevi zarara uğrama durumunda bedensel yaralanmadan (letselschade) söz edebiliriz. Maddi hasarın dışında ayrıca acı ve üzüntü gibi parayla ifade edilmesi zor olumsuz sonuçlar da ortaya çıkabilir. Bunun için de tazminat hakkı doğmaktadır. Bu tazminata, zarar tazminatı denir.

Bedensel yaralanma çeşitli durumlardan kaynaklanabilir. Tazminat talebinde bulunulması için ortaya çıkan zarardan bir başkasının sorumlu olması gerekir. Bu zararı talep etme süreci de duruma veya kişisel yaralanmanın türüne bağlı olarak farklılık gösterebilir.

Hangi durumlarda Letselschade'den bahsedebiliriz?

Ethem Emre: Inter-Focus, işverene ve kaza mağdurlarına yardım amacı güden, mağdurları çok kültürlü uzmanlarıyla tekrar iş dünyasına kazandırmayı hedefleyen bir kuruluştur. Bedensel yaralanmaların çoğu trafik kazalarından kaynaklanmaktadır. Aynı zamanda endüstriyel kazalar da ( iş kazaları) birçok kişisel yaralanmalara neden olurlar. Bu durum özellikle tehlikeli maddelerin ve makinelerin kullanıldığı inşaat sektöründe ortaya çıkmaktadır. Ama bu yaralanmalar bir şirketin değişik departmanlarında da meydana gelebilir. Ayrıca tıbbi hatalar, bisiklet kazaları, köpek ısırmaları, spor ve oyun esnasında oluşan sakatlıklar, satın alınan bir ürünün bozuk olmasından kaynaklanan yaralanmalar da bedensel yaralanma kapsamına girmektedir.

Kaza uzmanı verdiği hizmet karşılığında mağdurdan bir ücret talep etmemektedir.

Bedensel yaralanma süreci nasıl işler?

Ethem Emre: Başkasının sorumlu olduğu bir kaza sonucu fiziksel yaralanmalar, psikolojik rahatsızlıklar ve maddi hasarlar oluşabilir. Ayrıca meydana gelen hasar çok ciddi olabilir. Örneğin, geçici veya kalıcı olarak iş göremez durumu gelişebilir. Mağdur, günlük aktivitelerini sürdüremeyebilir.

İlk adım olarak kazaya sebep olan tarafın sorumluluğu kabul etmesi gerekiyor. Bir sonraki adım ise hasarın belirlenmesidir. Buna tıbbi masraflar, gelir kaybı ve evdeki yardım masrafları da dahildir. Hasar belirlendikten sonra tazminat konusu görüşülmeye başlanabilir. Bu noktada bir bedensel yaralanma uzmanından yardım alınması önemlidir. Alınacak tazminat konusunda bir uzman aracılığı ile anlaşmaya varıldıktan sonra, bir uzlaşma anlaşması düzenlenecektir. Bu anlaşmada tazminatın miktarı ve gerekli maddeler yer almaktadır. Sözleşme imzalandıktan sonra tazminat sorumlu tarafın sigortası tarafından ödenir. Bu arada kaza uzmanı verdiği hizmet karşılığında mağdurdan bir ücret talep etmemektedir. Çünkü kazaya sebebiyet veren tarafın sigortası bu bedeli karşılamaktadır.

Eğer kazaya neden olan taraf sorumluluğu kabullenmez ise mağdur, dosyayı mahkemeye taşıyabilir.

Çocuk yaralanmalarında çocuk 18 yaşına gelene kadar dosya kapatılamaz

Bedensel yaralanma davası ne kadar sürer?

Ethem Emre: Bedensel yaralanma sürecini yaralanmanın ciddiyeti, hasarın boyutu ve karşı tarafın sorumluluğu kabul etmesi veya etmemesi gibi çeşitli faktörler belirler. Bazı durumlarda yaralanma davaları birkaç ayı bulurken bazı durumlarda ise uzun yıllar sürebilmektedir.

Çocuk yaralanmalarında prosedür nasıl işler?

Ethem Emre: Çocuk yaralanmalarında çocuk 18 yaşına gelene kadar dosya kapatılamaz. Çünkü atlatmış olduğu kazanın etkileri ilerleyen yaşlarda ortaya çıkıyor. Ayrıca mahkemeden onay almadan bu dosyalar kapatılmamalı. Bu konuda ebeveyler bilinçli olmalı, sigortanın verdiği belirli bir miktara kanıp, çocuk hakkında karar vermemeli. Çünkü mağdur olan çocuk bu kazanın izlerini ömür boyu taşıyabilir.

''Bütün kuruluşlarımız mültikültürel yapıya sahip''

Sizi bu sektörde öne çıkaran özellikleriniz nelerdir?

Ethem Emre: Hollanda'da bedensel yaralanma sektörüne ilk giren mültikültürel oluşum bizim kuruluşumuz. Sektördeki 15. yılımızı kutladık. Bir bakıma buzları kırarak bu sektörde hizmet veremeye başladık. Çünkü tamamen Hollandalı kurumların elinde olan, hiçbir yabancı kökenlinin olmadığı bir alandı. O bakımdan bir ilki başardık. Bizim için gurur verici diyebilirim.

Hollandalı Türkleri bedensel yaralanma konusunda yeterli derecede bilinçli buluyor musunuz?

Ethem Emre: Gittikçe bilincin arttığını söyleyebilirim. Ama doğru yerden bilgi almak çok önemli. Maalesef! Türk toplumunda tavsiyeler üzerine hareket ediliyor. Benim tavsiyem mağdur olan şahıs, en az üç bedensel yaralanma bürosundan görüş aldıktan sonra dosyasını teslim etsin. Yani toparlamamız gerekirse bilincin arttığını söyleyebilirim ama yeterli düzeyde olduğunu söyleyemem.

Bu yola çıkarken Türk toplumuna ne katmak istediniz? Bu konuda başarılı olduğunuza inanıyor musunuz?

Ethem Emre: İlk olarak şunu söylemeliyim ki; Benim yetiştirdiğim ve bu sektörde aktif olan en az on beş büro sahibi var. Bu açıdan baktığımızda bir yabancı olarak hem bu sektöre kapı açtık hem de eleman yetiştirdik. O nedenle hayata geçirdiğim diğer projelerimi de hesaba katarsak başarıya ulaştığımı söyleyebilirim.

Inter-Focus, işverene ve kaza mağdurlarına yardım amacı güden, mağdurları çok kültürlü uzmanlarıyla tekrar iş dünyasına kazandırmayı hedefleyen bir kuruluştur.

Projeniz olan Inter-Focus Interkultureel Expertisecentrum hakkında bilgi verir misiniz?

Ethem Emre: Inter-Focus, işverene ve kaza mağdurlarına yardım amacı güden, mağdurları çok kültürlü uzmanlarıyla tekrar iş dünyasına kazandırmayı hedefleyen bir kuruluştur. Yani uzun süre hasta kalan bir çalışan için işverenin UWV'ye karşı sorumlulukları vardır. Eğer işçi kendi işine tekrar dönemiyorsa yapabileceği bir başka işe yönlendirilmeli ya da bir eğitime tabi tutulmalıdır. Yasalar gereği bir işçiyi kendi kaderine terk edemezsiniz. İşte tam bu noktada Inter-Focus gibi kuruluşların devreye girmesi ve süreci devam ettirmesi gerekiyor. Bu alanda girişimciler, çalışanlar ve bağımsız uzmanlardan oluşan bir danışma organı olan ve Sociaal-Economische Raad (SER) ismiyle hizmet veren hükümete ve parlamentoya sosyo-ekonomik politika konusunda tavsiyelerde bulunan bir konseyin tek yabancı kökenli üyesiyiz. Aramızda imzalamış olduğumuz bir protokol mevcut. Bu çatı altında çalışan ve 16 kişiden oluşan çok dilli özel bir ekibimiz var.

''Türkiye ve Hollanda arasındaki ticari faaliyetlere destek veriyoruz''

Hollanda Türkiye Ticaret Odası Derneği(HTTO)'nin kurucusu ve Yönetim kurulu Başkanı olduğunuzu biliyoruz. Bu derneği kurmaktaki amacınız neydi? Neden ihtiyaç duydunuz?

Ethem Emre: Hollanda – Türkiye arasında sürekli artış gösteren, ticari hacim ve yapılan ortak yatırımlar bir çok Türk firmasının Avrupa pazarına girişinde, Hollanda’yı seçmesini sağlamaktadır. Gelişmiş altyapısı ve dinamik ekonomisiyle Hollanda, farklı sektörlerde yatırım fırsatları sunmakta ve global pazara ilk adımı atma fırsatı tanımaktadır.

Türkiye, Hollanda ve Avrupa iş insanları arasında çalışma ortaklıklarının oluşmasında somut destek sağlamak gayesi ile üretim ve hizmet gücünü arttırıcı nitelikte destek veren derneğimiz, “Girişimciler tarafından, Girişimciler için kuruldu”

Rotterdam ve İstanbul ofislerimizden, kurumları, fikir liderlerini ve girişimcileri iki ülkede mevcut iş fırsatlarının değerlendirilmesinde “çözüm ortaklığı” misyonuyla faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz. Çoğunluğu Hollandalı olmak üzere altı kişilik bir yönetim ekibimiz var.

Derneğimiz, iki ülkede bulunan iş ortaklıklarıyla yatırımcılara tüm ihtiyaçlarını karşılama noktasında katkı sağlamaktadır. İş ortaklarımız; finansal hizmetler, hukuksal mevzuatlar, tedarikçi, üretici, distribütör, ticari organizasyon alanlarında profesyonel hizmet sunan kuruluş ve şirketlerden oluşmaktadır. Hollanda’da ticaret yapmak isteyen yatırımcılar öncelikle derneğin uzmanlarıyla belirlenen ihtiyaçlar doğrultusunda yol haritası oluşturularak alanlarında uzman iş ortaklarına yönlendirilmektedir.

Nerede ve nasıl hata yaptığımızı tespit ederek, Hollanda ile Türkiye arasında ticareti daha güçlü ve daha yoğun hale getirmeliyiz. Bizler Hollanda Türkiye Ticaret Odası Derneği olarak, kar amacı gütmeyen bir derneğiz. Gönüllülük esasına dayalı hizmet veriyoruz. Ayrıca HTTO'nun Hollanda'da ticari lobi oluşturma gibi bir kaygısı da var. Bazı ticari sorunları meclise kadar taşımayı başardık.

Ethem Emre: Hollanda-Türkiye Ticaret Odası derneği olarak vermiş olduğumuz hizmetleri şöyle sıralayabiliriz:

Hukuki danışmanlık ve destek hizmetleri

Pazar analizi ve pazarlama hizmetleri

Ticari dağıtım ağlarının organizasyonu

Ticaret geliştirme stratejileri

Muhasebe hizmetleri

İnsan kaynakları, bordro, kişisel vergi

Bireysel şirket ziyaretleri

Online / yüz yüze bilgi alışverişi

Sektör temsilcileri ile proje planlama

Payrolling (bordrolama) hizmeti

''Stichting İntertalenten'' adında çok önemli bulduğunuz bir projeniz daha var. Bu proje sizin için neden çok önemli?

Ethem Emre: Evet haklısınız. Bu proje benim için çok önemli. Çünkü Hollanda'da yaşayan gençlerimize yönelik bir proje. Günümüzde Hollanda'da HBO Opleiding yapan birçok gencimiz Türkiye'ye gidip, çağrı merkezlerinde (callcenter) çalışmaktadırlar. Yani yüksek eğitim alıp, düşük vasıflı işlere kanalize oluyorlar. İşte bu projemiz ile Hollanda'da yaşayan gençlerimize Türk dili ve kültürü dersleri vermeyi, okullarını bitirdikten sonra da eğitimini aldıkları alanda iş bulmaları konusunda destek olmayı amaçladık. Çünkü gençlerimiz iki kültür arasında kaldıkları için kimlik çatışması yaşıyorlar. Bu nedenden dolayı gençlerimizin korunmaya ihtiyaçları var. Böyle önemli bir amaç doğrultusunda vücut bulan bu projeye velilerin ve gençlerimizin destek olmalarını gerçekten çok istiyorum.

Türkiye'den Hollanda'ya çıkacak olan Türk firmaları için de bir uğrak yeri olacak.

Hayata geçirmek istediğiniz yeni projeleriniz var mı?

Ethem Emre: Evet var. Bu yakınlarda İstanbul'da Holland Trade House İstanbul (Hollanda Ticaret Merkezi İstanbul) adı altında bir kurum oluşturacağız. Alt yapı çalışmalarına başladık. Türkiye'ye yatırım konusunda Hollanda ilk üç ülke arasına girmiştir. Türkiye'de yaklaşık 3.500 tane Hollanda firması var. O nedenle Hollandalı firmalar için bir merkez kurum oluşturmak istiyoruz. Aynı zamanda ticaret merkezimiz Türkiye'den Hollanda'ya çıkacak olan Türk firmaları için de bir uğrak yeri olacak. Profesyonel uzmanları bünyesinde barındıran bir danışma merkezi haline dönüşecek. Üç kişi ile bu projeyi hayata geçirmek adına çalışmalarımız devam ediyor.

Diğer bir projemiz de hukuk alanında eğitim almış en az on kişiyi bu sektöre kazandırmayı hedefliyoruz. Kişisel yaralanmanın mağdur tarafı ve sigorta tarafı olmak üzere iki yönü bulunmaktadır. Şu anda sigorta tarafında hizmet veremiyoruz. O nedenle gelecek sene yeterli eğitimi ve tecrübeyi almış 40 yaş üstü uzmanlarla birlikte sigorta tarafına da el atmak istiyorum. Çünkü, gençlerde dil ve kültür eksikliği var. Türk ve Hollanda toplumunu yeterli oranda tanımadıklarını düşünüyorum. Uzmanlığın gelişmesi için de şahısların iki kültüre de hakim olmaları gerekiyor.

Hedefimde; Hollanda'da yabancı kökenli uzmanların bulunmadığı alanlara yönelerek yeni iş sahaları oluşturmak var.

2019 Yılında Arnhem'de kurulan Randstad Personenschade BV'nin şubesine 2022 Yılında ortak olan Ali Durmuş'tan ON Letselschade BV. hakkında bilgi aldık.

Ali Durmuş Kimdir?

Ali Durmuş 1959 yılında Trabzon'un Akçaabat ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise eğitiminden sonra 1979’da Hollanda’ya geldi. 1986’da Hogeschool Rotterdam e.o. Faculteit Educatieve Opledingen'de iki dilli olarak dört yıl ‘lerarenopleiding’ daha sonra yine aynı okulda ‘eerstegraad’ seviyesinde üç yıl Türkçe Dil ve Kültür Öğretmeni eğitimi aldı. Rotterdam’da Leidse Hogeschool PABO Thomas More yüksek okulunda hızlandırılmış ilköğretim için anadili eğitimi ve Utrecht’te Hogeschool Midden Nederland yüksek okulunda hızlandırılmış ikinci dil olarak Hollandaca (NT-2) eğitimi aldı. Son olarak da Universiteit van Tilburg Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dil ve Kültür Bölümü'nde mastır yaptı. Aynı zamanda 2004-2005 döneminde Utrecht AVS kurumunda okul üst yöneticiliği ve maddi yönetim kurslarını izledi. Hollanda’da toplam 12 yıl HBO, WO ve Mastır eğitimi bulunmaktadır.

1988-2011 tarihleri arasında ROC A12, ROC Rijn IJssel, ROC Landstede Okullarında NT-2, Inburgering, Training Staatsexamen, MBO, kadertraining dersleri verdi. 1988-1995 yılları arasında Volksuniversiteit kurumu aracılığıyla Ede, Veenendaal ve Arnhem’de Hollandalılar için farklı düzeylerde Türkçe dersleri verdi.

1990-2004 yılları arasında Ede ve Elst Gld kentlerindeki çeşitli okullarda anadili ve kültürü çerçevesinde Türkçe dersler verdi. 2004'te Hollanda Hükümetinin aldığı kararla anadili derslerini kaldırmasının ardından, Türkçe derslerinin yeniden verilmesi için önce ''Türkçe İçin El Ele'' adıyla başlayan ve daha sonra ''Hollanda Türkçe Eğitim Vakfı'' olarak devam eden vakıfta eğitim kurulu üyesi ve daha sonra genel müdür olarak iki yıl görev yaptı.

2004’ten itibaren Ede Türkçe Okulu'unda (St. Turks Onderwijs Ede) Türkçe Dil ve Kültür Eğitimi vermeye devam etmektedir. Ayrıca çevirmenlik çalışmalarına da devam eden Ali Durmuş, 2013’ten itibaren Randstad Letselschade & Advies kurumu kadrosunda danışmanlık, bölge temsilciliği ve kurumsal ilişkiler sorumlusu olarak görev yapmaktadır.

ON Letselschade BV

Ali Durmuş: Randstad Personenschade BV'nin 2019 yılında Randstad Arnhem şubesi açıldı. 2022’de adı degiştirilerek ON (Oost Nederland) Letselschade oldu. Bu tarihte Arnhem şubesine Ethem Emre ile ortak olan Ali Durmuş, daha çok orta ve dogu Hollanda bölgelerindeki kaza dosyalarını ele almaktadır ama ihtiyaç duyulduğu takdirde diğer bölgelerden de kaza dosyaları kabul etmektedir.

ON Letselschade BV, tüm Hollanda'ya yönelik olan, kültürlerarası bedensel yaralanma şirketidir. Bünyesinde batı diline ve kültürüne sahip olmayan yabancı kökenli mağdurlara hukuki yardım sağlayabilecek uzmanlar barındırmaktadır. Bu hizmet karşılığında müşteriden herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Hukuki yardım için yapılan masraflar sorumluluk sahibi sigortadan sağlanmaktadır.

Ali Durmuş: ''Genç ve yetenekli elemanlar yetiştirmek istiyorum''

Ali Durmuş: Ethem Emre ile 2013 yılından itibaren Letselschade alanında birlikte çalışmaya başladım. Bölge müdürlüğü yaptım ve yaklaşık altı sene kaza uzmanı olarak çalıştım. Daha sonra Ethem Bey'le konuşarak Arnhem tarafında yaşadığım için burada da bir şube açmaya karar verdik. Böylece 2019'da Randstad Personenschade BV'nin şubesini açtık. 2022'ye geldiğimizde ortak olmaya ve Arnhem şubesinin adını değiştirmeye karar verdik. Alınan karar üzerine şubenin ismini Oost Nederland (ON) Letselschade BV. olarak değiştirdik. Bu şubemizi orta ve doğu Hollanda bölgelerine hizmet götürmek için kurduk ama gerekli durumlarda diğer bölgelere de hizmet veriyoruz. Ethem Bey daha çok merkezde yani Rotterdam'da oluyor ve kendisiyle dosyalar hakkında görüş alışverişinde bulunuyoruz veya paslaşıyoruz.

''Entegre olalım ama asimile olmayalım!''

Ali Durmuş: Dil, kültürün taşıyıcısı olduğu için o bakımdan büyük önem arz etmektedir. 30 yıllık eğitimci olarak, Türk gençlerine Türkçe'yi iyi derecede öğrenmelerini tavsiye ediyorum.Bu sayede Hollanda toplumu içerisinde asimile olmalarını engelleyebilirler. Zaten yaşadığımız toplumda en zor asimile olan millet, Türklerdir. Bunları söylerken de Hollandaca'yı da çok iyi konuşmalarını topluma entegre olmalarını ve eğitimlerine devam etmelerini önemle tavsiye ediyorum. Gençlerimizden, bireysel başarıya ulaştıktan sonra, Türk toplumuna yararlı olmalarını bekliyorum.

Hollanda ve Turkiye'deki yatırımcılar icin danışmanlık hizmeti veren Counsell Global Consulting'in Ethem Emre ile birlikte Yönetici Ortağı ve Yatırım Danışmanı olan Ethem TOKGÖZLÜ vermiş oldukları hizmeti şöyle açıkladı:

Ethem TOKGÖZLÜ kimdir?

Rotterdam merkezli Counsell Global Consulting'in Yönetici Ortağı olan Ethem Tokgözlü, Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi, Uluslararası İlişkiler bölümü lisansı ve Vrije Universiteit Amsterdam Uluslararası İşletme Yönetimi yüksek lisansına sahiptir. Çok sayıda uluslarası iş ve yatırım etkinliğinde panelist, konuşmacı ve moderatör olarak görev alan Tokgözlü, yönetici ortağı olduğu Counsell Global Consulting aracılığı ile Hollanda ve Türkiye'de birleşme, sayınalma yatırımları ve sıfırdan yatırım projelerini yönetmektedir.

Kariyerinde daha önce Türk Telekom A.Ş.’de Yatırım Analisti, T.C. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Proje Direktörlüğü, T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Proje Direktörlüğü ve geçici olarak Hollanda temsilciliği görevlerinde bulunan Ethem Tokgözlü, Türkiye’nin en önde gelen danışmanlık şirketlerinden Sistem Global Danışmanlık Hollanda Ülke Koordinatörlüğü görevini de üstlenmektedir. Otomotiv ve sağlık sektörleri başta olmak üzere Türkiye’nin ev sahipliği yaptığı pek çok yatırım projelerinde görev almış olup, evli ve bir kız çocuk babasıdır.

Üçüncü aşamada da yatırım danışmanlığı hizmeti veriyoruz

Counsell Global Consulting’den bahsedebilir misiniz?

Ethem Tokgözlü: Şirketimiz yatırım danışmanlığı alanında faaliyet gösteriyor. Rotterdam’da yerleşik olarak hizmet veriyoruz. İstanbul’da ve Hollanda’da iş birliği yaptığımız partnerlerimiz ve ortaklarımızla birlikle girişimcilerin yatırım süreçlerine destek olmaktayız. Şirketimiz; Bürokratik süreçler, prosedürler, şirket kuruluşu, vergi, muhasebe, hukuk gibi alanlarda hizmet vermektedir.

Bir diğer hizmet alanı ise iş geliştirme ve satış. Biz iş geliştirme ve satışı '' growth consulting'' olarak tanımlıyoruz. Yani büyüme danışmanlığı olarak yorumluyoruz. Genellikle de satış ve iş geliştirme odaklı hizmet veriyoruz.

Üçüncü aşamada da yatırım danışmanlığı hizmeti veriyoruz. Yatırım danışmanlığı ise, satın alınacak bir iştirakin veya sıfırdan yapılacak bir yatırımın hayata geçmesini sağlamak üzere verdiğimiz özel bir danışmanlık hizmetidir. Bunu hem Türkiye’den Hollanda’ya gelen yatırım projelerinde hem de Hollanda’dan Türkiye’ye olan yatırım projelerinde gerçekleştiriyoruz. Talebin büyük bir kısmı Hollanda’dan Türkiye’ye olan yatırımlar üzerine. Türkiye’den Hollanda’ya gelen talepler genellikle şirket kuruluşu ve büyüme danışmanlığı hizmetleriyle ilgili oluyor.

Birleşme, şirket satın alma ve devralma tarafına baktığımız zaman; Türk şirketlerinin özellikle de imalât sanayi şirketlerinin Hollanda, Almanya ve Belçika’da şirket satın almaya veya devralmaya yoğun bir ilgisi var. Biz de doğru hedeflemeler yaparak ve doğru şirketleri tespit ederek yatırım süreçlerini yürütüyoruz. Tabii bu süreçler altı ayı, bir seneyi bulan aşamalardan geçiyor ve bu aşamaları Counsell Global Consulting olarak biz takip ediyoruz. Hukukî, finansal ve diğer ihtiyaç duyulan sözleşme süreçleriyle ilgili destekler veriyoruz. Bunu yaparken de açıkçası hem Hollanda’da hem de Türkiye’de kamu otoriteleriyle çok yakın çalışıyoruz. Yaptığımız işi çok önemsiyoruz çünkü pek çok aşamada kamu ile birlikte çalışmamız gerekiyor. Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’nde sekiz yıl ''yatırımlar'' alanında görev yaptığım için, tüm bu yatırım süreçlerinde oradaki bağlantılarımız bizim için faydalı ve yönlendirici oluyor.

Türkiye’nin en büyük danışmanlık şirketlerinden biri olan Sistem Global Danışmanlık’ın Hollanda koordinatörüyüm.

Türkiye’de şirket kurmak için Hollanda’dan yatırım desteği talepleri alıyor musunuz?

Ethem Tokgözlü: Tabii, o konuda da talepler geliyor. Örneğin; yakın bir zamanda Hollandalı bir şirketin Türkiye’de tarım alanında büyük bir projesini takip ettik. Bu konudaki çalışmamız halâ devam ediyor. Başka bir ülkeye gittiğiniz takdirde oranın kanunlarına uygun bir şekilde işletmenizi kurup, yürütmeniz gerekiyor. Özellikle vergi otoritesi ile ilişkiler, şirketin kuruluş sürecinin sorunsuz bir şekilde başlaması, tamamlanması ve sonrasında işin geliştirilmesi, tüm iş dünyasının bağlı olduğu dinamiklerdir. Dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye’de bu süreç aynı şekilde işliyor. Hatta Türkiye’de bu hizmeti çok daha rahat verebiliyoruz. Çünkü orada çok uzun yıllara dayanan tecrübelerimiz var. Sisteme de çok hakimiz.

Türkiye’nin en büyük danışmanlık şirketlerinden biri olan Sistem Global Danışmanlık’ın Hollanda koordinatörüyüm. Pek çok şirketin Hollanda’daki faaliyetleriyle biz ilgileniyoruz. Kurumsal iş birlikleri de yapıyoruz. Örneğin; Şirketlerimiz bankacılık konusunda sorun yaşıyorlarsa onlar için kolayca Hollanda’da banka hesabı açıp işletebilecekleri dijital bankalara yönlendiriyoruz. Bunlarla kurumsal anlaşmalarımız var. Üç dört hafta içerisinde banka hesaplarını açıyoruz ve bu sayede şirketlerimiz faaliyete geçebiliyorlar. Burada karşılaştıkları problemleri ''Biz yasal yollarla bu sorunları en kolay yoldan nasıl aşarız? ve Şirketlerimiz piyasada nasıl başarılı olurlar?'' gibi sorulara cevap bularak ve sorunlara çözüm üreterek şirketleri yönlendiriyoruz.

Hollanda Türk Sağlık Merkezi Başkanı Dr. Alpaslan Gültekin çalışmaları hakkında şu bilgileri verdi.

 Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Dr. Alpaslan Gültekin1969 yılında Erzurum'da doğdum. Çocukluğum ve öğrenim hayatım Erzurum'da geçti. 1993 yılında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun olduktan sonra sırasıyla Erzurum, Hakkari, Ağrı, Kırıkkale ve İzmir illerinde ev doktoru, hastane başhekim yardımcısı ve il sağlık müdürü olarak yaklaşık 30 yıl görev yaptım. Bu süre içerisinde sağlık sisteminin her aşamasında doktor ve yönetici olarak deneyim kazandım. Ağustos 2023'te emekli olup Hollanda'ya yerleştim. Artık burada sağlıklı yaşlanmayı düşünüyorum.

Dr. Alpaslan Gültekin: Hollanda Türk Sağlık Merkezi, Hollanda Türkiye Ticaret Odası Derneği ve iş adamı Ethem Emre Bey'in fikir babalığı ve desteğiyle kurulmuştur.

Hollanda Türk Sağlık Merkezi'nin kuruluş amacı nedir?

Dr. Alpaslan Gültekin: Hollanda Türk Sağlık Merkezi, Hollanda Türkiye Ticaret Odası Derneği işbirliği ve desteği ile başta Hollanda'da yaşayan Türklerin sağlık sorunlarına hızlı, doğru ve ekonomik çözümler üretmek amacıyla iş adamı Ethem Emre Bey'in fikir babalığı ve desteğiyle kurulmuştur.

Sağlık merkezi hangi hizmetleri sunuyor?

Dr. Alpaslan Gültekin: Başlangıçta insan sağlığını ilgilendiren her konuda danışmanlık hizmeti sunmayı planlıyoruz. Ayrıca merkezimizde görevli doktor ve diğer sağlık personeliyle yüz yüze ve online sağlık hizmeti, hasta muayenesi, tetkik ve tedavi protokollerini uygulayacağız.

 Sağlık merkezinin hedef kitlesi nedir?

Dr. Alpaslan Gültekin: Sağlık merkezimizin hedef kitlesi herhangi bir sağlık problemi olan ama çözümü konusunda istediği sonuca hızlı, doğru ve ekonomik olarak ulaşamayan herkes.

 Sağlık merkezinin Hollanda'daki diğer sağlık merkezleri ile farkı nedir?

Dr. Alpaslan Gültekin: Biz deyim yerindeyse terzi işi çalışacağız yani kişiye özel. Çünkü her insan yaratılışı dolayısıyla farklı bir yapıya sahiptir. Sağlık problemi kendine has olduğu için tedavinin de kişiye özel olması gerekir. Bu anlamda bütünsel bir yaklaşımla modern tıp ile geleneksel tıbbın gücünü ve tecrübesini birleştireceğiz.

Sağlık merkezinin gelecek planları nelerdir?

Dr. Alpaslan Gültekin: Sağlık merkezimiz gelecekte Hollanda merkezli tüm Avrupa'da kişiye özel sağlık hizmeti sunan en büyük sağlık kompleksi olacak.

 Modern ve geleneksel tıp konusunda özel eğitimli geniş bir ekibimiz var

Hekim grubunuz olduğunu belirtiyorsunuz biraz bilgi verir misiniz?

Dr. Alpaslan Gültekin: Hekim grubumuz iki ana gruptan oluşuyor. Demin bahsettiğimiz gibi kişiye özel bir sağlık hizmeti sunacağımız için modern ve geleneksel tıp konusunda özel eğitimli geniş bir ekibimiz var. Örneğin genel cerrahi konusunda bir hekimimiz sadece obezite cerrahisi yapıyor, bir başka hekimimiz sadece anal cerrahi yani hemoroid ve çatlak tedavisi yapıyor. Oysa bir genel cerrah her iki konuda da yeterli olabilir. Dolayısıyla kişinin sağlık problemi ne ise ona yönelik en spesifik çözümü üreteceğiz. Diğer taraftan son dönemde en çok bilinen vücudun kendini doğal yollarla tedavi etmesi prensibiyle hareket eden naturopatik tıp eğitimini almış ekibimiz sayesinde beslenme danışmanlığı dahil birçok konuda hizmet sunacağız.

Sağlık merkezinin danışmanlık hizmetleri kapsamında neler sunuyor?

Dr. Alpaslan Gültekin: Yaş ve cinsiyete göre mevcut durumun tespiti şimdilerde en önemli tedavi yaklaşımı. Vücudu önceden taramak ve olası sağlık problemleri başlamadan önlem almak yani önleyici tıp. Nasıl bir aracın rutin ve periyodik bakımı varsa vücudun belirli yaş gruplarında ve cinsiyete özel taramalarının doğru yöntemle ve uluslararası akredite test ve cihazlarla yapılması gerekir.

Danışmanlık hizmetleri, Hollanda'daki Türk toplumuna nasıl fayda sağlıyor?

Dr. Alpaslan Gültekin: En önemli özelliğimiz Türk toplumunun sorunlarını kendi ana dilinde ifade etmesi ve karşısındaki doktorun da ana dilinin Türkçe olması dolayısıyla derdini anlatan ile onu dinleyenin aynı dili ve kültürü paylaşması hastalığın kök nedenini anlamak konusunda çok önemli bir detaydır.

Kişilerin sağlığı bozulmadan gerekli tarama testleri ve son teknoloji cihazların yardımıyla yapay zekayı da kullanarak ileride oluşacak durumlara önceden müdahale edeceğiz.

İlerde klinik açmayı düşündüğünüzü belirttiniz. Klinikte hangi hizmetler sunulacak?

Dr. Alpaslan Gültekin: Hala şu anda Türk Sağlık Merkezi olarak danışmanlık hizmeti sunuyoruz. Aynı çatı altında sağlık ve güzellik hizmeti sunan bir kliniğimiz olacak. Burada tecrübeli uzman kadromuz yardımıyla kişiye özel çözümler geliştireceğiz.

 Klinik, Hollanda'daki Türk toplumuna nasıl katkı sağlayacak?

Dr. Alpaslan Gültekin: Hollanda'da sağlık sisteminde maalesef bazı sorunlar var. Bunlardan birincisi, sağlık sistemi kişilerin büyük oranda sağlıklı olduğu tezine dayanıyor. Oysa sahada gördüğümüz durum bu değil. Nüfusun yaşlanması ile birlikte çevresel koşulların da etkisi ile insan sağlığı bozuluyor. Biz işte tam bu noktada sisteme müdahale edeceğiz.

Kişilerin sağlığı bozulmadan gerekli tarama testleri ve son teknoloji cihazların yardımıyla yapay zekayı da kullanarak ileride oluşacak durumlara önceden müdahale edeceğiz. Böylece yaşlanmayı değil, sağlıklı yaş almayı hedefliyoruz. Bu temel sloganımız.

Klinikte sunacağımız sağlık ve güzellik hizmetleri ile Hollanda'daki Türk toplumunun sağlık ve güzellik sorunlarına kapsamlı bir şekilde çözüm üretmeyi hedefliyoruz.

 Sağlık merkezi, Türkiye'de tedavi görmek isteyenlere nasıl bilgi veriyor?

Dr. Alpaslan Gültekin: Türkiye'de sağlık hizmetleri sunumu şu an dünya standartlarında. Ancak şu bir durum var: Hangi hastalık, hangi şehir, hangi doktor ve hangi tedavi? Çünkü bunların bilinmemesi hem kişinin sağlığını kaybetmesine sebep olur hem de zaman ve parasal açıdan büyük kayıp oluşturur. Biz bunlara engel olacağız.

Doğru teşhis, doğru şehir, doğru hastane, doğru hekim ve mükemmel sonuç diyoruz.

 Son olarak okuyucularımıza neler söylemek istersiniz?

Dr.Alpaslan Gültekin: Son olarak değil çünkü henüz başlıyoruz. Okuyucularımıza şunu söylemek isterim: Artık sağlığınız EMIN ELLERDE!

Letselschade Rotterdam

Goudse Rijweg 400, 3031 CK Rotterdam

info@letseladvies.nl

010 766 00 35

Ma-Vrij: 9:00-18:00


Letselschade Amsterdam

Zuidermolenweg 23 B, 1069 CE Amsterdam

amsterdam@letseladvies.nl

020 410 94 94

Ma-Vrij: 9:00-18:00

ON Letselschade Arnhem

Volkerakstraat 10, 6826 GM Arnhem

arnhem@letseladvies.nl

026 781 00 01

Ma-Vrij: 9:00-18:00